برنامه کاربردی در کنکور ارشد مهندسی شیمی

مهندسی شیمی | کنکور ارشد
مهندسی شیمی | کنکور ارشد

بعد از کنکور کارشناسی، مهترین مرحله بعدی در دوران تحصیلات، کنکور کارشناسی ارشد است. البته در این مقطع بسیاری از بچه وارد بازار کار می شوند و به ارشد فکر هم نمی کنند اما برخی هم علاقه دارن تا انتها  رشته خودشون رو ادامه بدن. این مطلب برای کسایی مفیده که قصده ادامه تحصیل دارند؛ پس اگر شما هم قصد ادامه تحصیل دارین، این پست برای شما بسیار مفید خواهد بود.

این نوشته ی من از تجربیات یکی از دوستانم در مورد کنکور کارشناسی ارشد است که یک دید خیلی عالی به شما دوستان در مورد کنکور ارشد مهندسی شیمی می دهد که با نگاهی باز به آنچه علاقه دارین، برسین، پس صحبت را کوتاه می کنم و به اصل موضوع می پردازم.

زبان عمومی: 30 تست و ضریب 1

معمولا بجه ها زبان رو یا سفید میدن یا خیلی پایین می زنند البته علت این امر پایین بودن ضریب و تعداد زیاد سولات است که در عینه این که وقت قابل توجهی می گیرد اما تاثیر زیادی در نتیجه نهایی ندارد.

انتقال حرارت 1/2: 15 تست و ضریب 3

درسی که بسیار مهم است و یکی از دروس پایه می باشد، اما متاسفانه دواطلبان معمولا درصد خوبی نمی زنند و با کمی تلاش می توانید فاصله زیادی از رقبا در این درس بگیرید. البته رتبه های برتر چیزی در حدود 50% – 60% می زنند.

ترمودینامیک 1/2: 20 تست و ضریب 3

ترمو نیز یکی از دروس حجیم و بسیار مهم در نتیجه نهایی است. ترمو نیز مانند انتقال حرارت است و رتبه های برتر درصد بالایی در این درس می زنند.

مکانیک سیالات: 15 تست و ضریب 2

این درس به دلیل سختی بیش از حدی که دارد، بچه ها معمولا یا سفید میزارن یا این که درصد پایینی می زنند، چیزی که در این درس اهمیت دارد این است که باید تسلط کاملی روی مطالب داشته باشید یعنی اگر تسلط کامل روی یک مبحث داشته باشید خیلی بهتر از آن است که چند بحث را فقط خوانده باشید.

کنترل فرایند: 15 تست و ضریب 1

داوطلبان بین زبان تخصصی و فرایند یکی را برای زدن انتخاب می کنند و معمولا فرایند را می زنند چون مباحث کمتری دارد.

انتقال جرم و عملیات واحد 1/2: 20 تست و ضریب 4

مهمترین مجموعه کنکور ارشد همین بخش است که ضریب آن 4 است و اهمیت فوق العاده ای در نتیجه نهایی دارد.

سینتیک و طراحی راکتور: 15 تست و ضریب 2

یکی از راحت ترین درس هاست که اکثر داوطلبان درصد خوبی می زنند، چیزی در حدود 80%

ریاضیات کاربردی و عددی: 20 تست و ضریب 3

اهمیت این بخش نه تنها در نتیجه کنکور که بلکه زمینه ساز گرفتن نتیجه در باقی دروس است.

خوب حالا بعد از معرفی دروس مهندسی شیمی به نحوه اماده سازی می پردازیم این تجربه یکی از دوستان موفقم است که براتون توصیف می کنم پس بهتره که توجه کنین. خوب سوال اصلی این است که باید از کجا شروع کنیم این برنامه ای که بهتون ارائه  می شود برای کسانی است که قصدشون رتبه برتر شدن است.

برای این که به یک رتبه خوب دست پیدا کنید باید از تابستان شروع کنید تا بتونین در این مهلت سه ماهه پایه خودتون رو قوی کنید چون یک پایه قوی باعث می شود تا در دروس دیگر درخشش بهتری داشته باشید.

پس برای شروع بهتر است که با سه درس شروع کنین، پیشنهاد من دروس کاربرد ریاضیات، ترمودینامیک و انتقال حرارت است. البته می توانید به جای انتقال حرارت، انتقال جرم رو انتخاب کنید.

در درس کاربرد ریاضیات با معادلات دیفرانسیل شروع کنین چون مهمترین مبحث می باشد و پایه باقی دروس نیز هست.

درس بعدی ترمو است، بدون ترمودینامیک فکر رتبه خوب را نکنید. پس برای گرفتن بهترین نتیجه باید این درس را حوب فراگیرید.

 پس سعی کنید در تابستان حداقل یک بار این دروس رو بخونید و حتما از خلاصه نویسی هم بهره ببرید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments