کارخانه سیمان نیزار قم

شرکت سیمان نیزار قم

چند روز پیش به همت انجمن مهندسی شیمی دانشگاه قم بازدیدی از کارخانه سیمان نیزار قم فراهم شد و بهانه ای شد تا به فرایند تولید سیمان اشاره ای کوتاه کوتاه کنیم.

پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مقدمه

مصالح خامی که می توان در تهیه سیمان به کار برد عبارتند از : سنگ آهک ، سنگ سیمان ، پوشه آهکی ، حیوانات دریایی ، مارن ، رس ، شیست ، ماسه ، سیلیس و سنگ آهن

سیلیکات ها مهمترین ترکیب سیمان به شمار می آیند و مقاومت سیمان به آنها بستگی دارد.

مواد خام تشکیل دهنده سیمان اساسا از اکسیدهای کلسیم و سیلیسیم و آهن تشکیل شده است. این مواد در کوره با هم ترکیب شده و غیر از مقداری آهک آزاد باقی مانده ، که فرصت کافی برای واکنش نداشته است ، ترکیبات شیمیایی جدید و پایداری حاصل می شوند. در هنگام خنک کردن مصالح ، براساس سرعت خنک کردن ، مواد به صورت بلوری شده و بی شکل ظاهر می گردد.

چهار ترکیب اصلی سیمان عبارتند از : تری کلسیم سیلیکات ، دی کلسیم سیلیکات ، تری کلسیم آلومینات ، تتراکلسیم آلومینو فریت؛ که به ترتیب با علائم اختصاری به صورت : C3S ، C2S ،  C3A ، C4AF نامیده می شوند.

تولید سیمان

  1. سالن مواد : پس از خرد شدن سنگ آهک و آماده شدن خاک ، این دو مواد در یک سالن با یکدیگر مخلوط می شوند، ممکن است مواد دیگری نظیر سنگ سیلیس نیز در این مرحله برای ساخت سیمان فرو سولفات نیز اضافه شود که البته ممکن است این مواد در بعد و هنگام آسیاب سیمان نیز اضافه شوند.
  2. آسیاب مواد : مواد اولیه خرد شده به نسبت های لازم وارد آسیاب می شوند تا به شکل پودر خارج گردند. به پودر به دست آمده مواد خام یا خوراک کوره نیز گفته می شود. آسیاب مواد مجهز به مشعل برای تولید گرما است تا رطوبت مواد را از بین ببرد.
  3. آسیاب گچ و سیلوی آن : به کلینکر خروجی از کوره تا حدود 4 درصد سنگ گچ افزوده می شود و سپس دوباره وارد آسیاب می شوند. علت این کار این است که سرعت ترکیب شدن پودر کلینکر با آب بسیار زیاد است به همین خاطر از سنگ گچ برای کنترل آن استفاده می کنند.
  4. پیش گرمکن و کوره : پس از خروج از آسیاب مواد وارد سیلوهای مخلوط کن شده و ذخیره می گردند. این مواد آماده مصرف و وارد شدن به فرایند هستند. مواد خام از بالای قسمت پیش گرمکن وارد سیستم پخت شده و پس از عبور از پیش گرمکن وارد کوره دوار می گردند. مواد خام در پیش گرمکن به مرور خشک ، گرم می شوند و در نهایت وارد کوره شده و نهایتا به صورت دانه های کلینکر از کوره خارج می گردند.
  5. خنک کن کلینکر : درجه حرارت کلینکر خروجی از کوره حدود 1100 در جه سانتی گراد است. این حرارت به وسیله جریان هوای سرد بازیابی می شود و سپس کلینکر خنک می شود ( تا حدود 100 درجه سانتی گراد )

افزودنی هایی که بعد از تولید کلینکر سیمان به آن اضافه می شوند به سه دسته می توان تقسیم کرد:

  1. تندگیر کننده ها: که ترکیباتی هسنتد مانند کلرور کلسیم ، کربنات سدیم ، کلرید آلومینیوم ، کربنات پتاسیم ، فلوئورید سدیم ، آلومینات سدیم و نمک های آهن
  2. کندگیر کننده ها : نظیر مشتفات هیدروکربنی نمک های محلول روی ، شکر و برات های محلول
  3. تقلیل دهندگان آب : نظیر اسید هیدروکسی کربوکسیلیک و اسید لیگنوسولفونیک

شرکت سیمان نیزار قم

مرحله سوم : انتقال مواد اولیه از سیلوهای ذخیره به پیش گرمکن ، ارتفاع این مجموعه حدود 120 متر است و مواد اولیه از قسمت بالایی وارد می شوند و در طول مسیر گرم می شوند و به هنگام رسیدن به روی گرمکن دمای آن به 800 درجه سانتی گراد می رسد.

شرکت سیمان نیزار قم

مرحله دوم : توزین و مخلوط کردن مواد اولیه به شکل یکنواخت به صورت طولی و عرضی

شرکت سیمان نیزار قم

مرحله اول : خرد کردن سنگ آهن و سنگ گچ و … و تبدیل به سنگ هایی به قطر 8 سانتی متر

شرکت سیمان نیزار قم

نمایی از بک فیلترهای تعبیه شده در مجموعه برای جلوگیری از پخش شدن گرد و غبار

شرکت سیمان نیزار قم

مرحله پنجم: نمایی از انتهای کوره و قسمت سرد کن کلینگر که گرمای اضافی کلینگرها گرفته شده و از طریق قسمت بالایی تعبیه شده بر روی کوره به کوره بازگردانده می شود.

شرکت سیمان نیزار قم

مرحله چهارم : ترکیب شدن مواد اولیه در کوره روتاری و گرم شدن مواد تا دمای 1100 درجه سانتی گراد ، این کوره شیبی در حدود 3-5 درصد رو  به پایین جهت ریزش مواد به انتهای کوره دارد.

شرکت سیمان نیزار قم

نمایی از قسمت آسیاب نهایی کلینگرها و بارگیری و بسته بندی

شرکت سیمان نیزار قم

نمایی از مجموعه

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments