اهداف پشت پرده بازگشت دوباره کارت سوخت

هدف از بازگشت دوباره کارت سوخت چیست؟

هفته هاست که بحث سهمیه بندی بنزین، بین دولتمردان جدی شده است و دولت و مجلس در مورد نحوه اجرایی کردن و چگونگی این طرح مشغول بحث و ارزیابی هستند. گمانه زنی ها در ابتدا بر این بود که دوباره، همانند سابق بنزین به شیوه قبل سهمیه بندی می شود، اما با جلوتر آمدن و جدی تر شدن موضوع اخباری پیرامون دو نرخی شدن و یا سقف سهمیه بنزین برای هر نفر و رسیدن قیمت بنزین به 5000 تومان شنیده شد.

مطابق با اخبار منتشر شده، بهارستانی ها بر سهمیه بنزین برای هر فرد توافق دارند اما به نظر شخص ریس جمهور بر دو نرخی شدن قیمت بنزین روی خوش نشان داده است و در جلسه ای که با کابینه خود داشته بر این موضوع تاکید کرده اند.

ما نیز در این بین سردرگم بودیم که بالاخره نتیجه این طرح چیست و کدام طرح از سوی دولت پیگیری خواهد شد، که در نهایت دیروز به تاریخ 97/09/18 آقای امیرآبادی نماینده مردم قم در دانشگاه قم به این موضوع اشاره کردند.

بر طبق گفته های ایشان این طرح به این گونه خواهد بود، که به هر ایرانی در روز 0.7 لیتر بنزین تعلق خواهد گرفت که اگر به صورت متوسط هر خانواده را سه نفر در نظر بگیریم، چیزی حدود 60 لیتر بنزین به هر خانوار تعلق خواهد گرفت. در صورتی که خانوار به بنزین بیشتری نیاز داشته باشند، می بایست بنزین را با نرخ 5000 تومان خریداری کنند.

البته ایشان به این نکته هم اشاره کردند که آقای جهرمی، وزیر ارتباطات زیر ساخت های لازم را برای اجرایی کردن این طرح فراهم کرده اند ولیکن شخص رئیس جمهور با این طرح موافق نیست.

در این بین از آقای امیرآبادی پرس و جو کردیم که علت لزوم اجرایی کردن این طرح چه می باشد؟

در پاسخ ایشان، اینگونه مطرح کردند که ما طبق آمارهای منتشر شده چیزی حدود 90 میلیون لیتر بنزین روزانه مصرف می کنیم و در این بین چیزی بین 10 تا 15 ملیون لیتر بنزین هم قاچاق می شود.

ایشان اجرایی شدن این طرح را اینگونه توجیه کردند که با این کار چیزی حدود 30 تا 35 ملیون لیتر بنزین در روز صرفه جویی خواهد شد که می توانیم با صادر کردن آن درامد ارزی خوبی برای خود ایجاد کنیم یا با فروش این بنزین باقی مانده بتوانیم قدری از نیازهای خود را برطرف کنیم.

در ادامه ایشان به این مسئله اشاره کردند که طبق تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس، ما با این درآمد خود می توانیم صادرات نفت را کاهش دهیم و شاید بتوانیم به صفر برسانیم در پی این عمل از سوی ما قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش پیدا خواهد کرد (چیزی حدود 150 دلار) و به این روش ما می توانیم دولت ترامپ و کشورهای اروپایی را تحت فشار قرار دهیم و ما در موضع بالا قرار بگیریم.

اما سوالی که برای من ایجاد شده این بود که ما چگونه به این مهم دست پیدا خواهیم کرد در زمانی که دشمنان ما همچون عربستان که دست نشانده ی استکبار جهانی می باشد وجود دارند؛ که به خاطر شکست ما در صادرات نفت و کنترل قیمت بازار جهانی نفت در حال ازدیاد برداشت خود از چاه های نفت می باشند، به گونه ای که برخی از چاه های آنها در معرض خطر ریزش قرار دارند.

حتی خبرهایی هم شنیده می شود مبنی بر این که با کاهش خرید نفت از سوی کره جنوبی از ایران، کشوری که متحد ما محسوب می شود یعنی روسیه در حال گرفتن بازار کره می باشد.

حتی در صورت تحقق این پیش بینی، هزینه ی این جنگ و مقاومت در برابر آمریکا باز هم باید از جیب مردم عادی باشند، مردمی که با وجود این وضعیت بد اقتصادی در شرایط نابسامانی به سر می برند.

اگر به صورت متوسط و پیش فرض این گونه در نظر بگیریم که هر خانواده به طور متوسط دارای حداقل یک ماشین باشند، حداق ماهی به سه باک بنزین نیاز دارند که باید این دو باک اضافه را بنزین لیتری 5000 تومان بزنند.

یعنی مبلغی حدود 150000 تا 300000 تومان باید هزینه کنند، که واقعا در این شرایط دشوار است.

سوال دیگری که وجود دارد، این است که این مقدار هزینه به کدام قشر از جامعه فشار می آورد؟ آیا قشر ثروتمند جامعه؟ یا قشر ضعیف جامعه؟

سال هاست که این مردم در حال هزینه برای جنگ و مقاومت هستند و عده ای هم برای خود کیسه دوخته و به اندوختن اموال مشغول هستند.

آیا به نظر شما این تصمیم با این عنوان که ما با این عمل خود می توانیم در مقابل استکبار بایستیم تا چه حد درست است؟

به نظر من زمانی این طرح موفق عمل خواهد کرد که ما به جای این طرح از طرح جایگزینی با این موضوع استفاده کنیم که به دسته بندی افراد عمل کنیم یعنی به جای این که نرخ بنزین برای همگان یکسان باشد، فقط برای عده ای متفاوت باشد که از وضع خوبی در جامعه برخوردار هستند و به قول گفتنی زندگی لاکچری دارند.

بنده از آقای امیرآبادی و نمایندگان محترم مجلس این تقاضا را دارم که به تمام جوانب این طرح بیندایشند و ببیند که با اجرایی شدن این طرح به کدام قشر از جامعه آسیب وارد می شود.

قشری که سال هاست برای این مرز و بوم خون داده اند و از تمام توان خود برای پیشبرد اهداف نظام استفاده کرده اند، دیگر توان ادامه ندارند و این خط را باید به کسانی دیگری واگذار کرد که از کنار این مردم ثروتمند شده اند. با اجرایی شدن این کار باز این قشر ضعیف و متوسط هستند که باید هزینه های ایستادگی را بپردازند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments