نفت و بودجه 98

نفت و بودجه 98

بالاخره بعد از هفته ها بودجه سال 98 به مجلس فرستاده شد و به تمام گمانه زنی ها پایان داد. اما چیزی که در بودجه سال 98 بیش از همه در مورد آن گمانه زنی شد، میزان درآمدهای نفتی بود.

بر طبق این بودجه سناریو زیر برای میزان فروش نفت در نظر گرفته شده است. بر همین اساس ما نیز به بررسی این سناریو می پردازیم تا ببینم به چه میزان می توان به این اعداد و ارقام اعتماد کرد.

همانطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی پیش از ارائه لایحه بودجه 98 به مجلس هم اعلام کرده بودند، نرخ میانگین ارز در بودجه سال آینده، 5700 تومان در نظر گرفته شده است. همچنین در این سناریو پیش بینی شده است تا ایران 1.5 میلیون بشکه نفت با قیمت پایه 54 دلار برای هر بشکه نفت در روز بفروش برساند.

به این ترتیب درآمد نفتی حاصل از این فروش حدود 29.5 میلیار دلار می باشد. اما تمام این درآمد سهم دولت نیست و فقط 65.5 درصد متعلق به دولت است. ( مابقی آن یعنی 20 درصد متعلق به صندوق توسعه ملی و 14.5 درصد آن نیز سهم شرکت ملی نفت و گاز می باشد.) با این حساب در واقع درآمد دولت از فروش نفت چیزی در حدود 19 میلیارد دلار می شود.

پس برای جبران این کاستی دولت باید حدود 38 میلیارد دلار درآمد نفتی حاصل کند.

سناریو اول:

در این سناریو با فرض ثابت بودن نرخ تسعیر ارز و قیمت نفت دولت باید در حدود 1.9 میلیون بشکه نفت در روز به فروش برساند. که این میزان فروش نفت با این شرایط سیاسی موجود و تحریم ها و عوامل دیگر دور از ذهن به نظر می رسد.

سناریوی دوم:

حال شرایط را این گونه در نظر می گیریم که نرخ تسعیر ارز و میزان فروش نفت ثابت باشد، پس با توجه به این اعداد برای رسیدن به درآمد 38 میلیاردی برای دولت، نرخ قیمت نفت باید چیزی در حدود 70 دلار باشد، تا این معادله برقرار شود.

اما با توجه به پیش بینی های صورت گرفته برای سال جاری قیمت نفت به این میزان نخواهد رسید.

سناریوی سوم:

با عدم تحقق دو سناریوی قبل دولت مجبور به استفاده از اهرم سوم یعنی نرخ تسعیر ارز می شود. براین اساس نرخ تسعیر ارز باید در حدود 7300 تومان باشد تا این اختلاف قیمت را جبران کند.

با توجه به تمام شرایط هیچ یک از این سه سناریو مطابق با پیش بینی دولت نمی باشد. چیزی که روشن است نیاز است تا این اعداد در بودجه 98 تصحیح شوند. در واقع با بررسی صحبت های آقای نوبخت در برنامه سه شنبه شب گفت و گوی ویژه خبری می توان به این نتیجه رسید، که دولت می خواهد از سناریوی چهارمی استفاده کند.

بر طبق این سناریو پیش بینی می شود که بتوان روزانه 1.62 میلیون بشکه با قیمت 54 دلار به فروش رساند، و نرخ تسعیر ارز هم 6800 تومان در نظر گرفته شده است.

که این سناریو بسیار معقول تر از باقی سناریوهای گفته شده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments