معرفی گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

گرایش های مهندسی شیمی

معرفی گرایش های مهندسی شیمی

یکی از دغدغه‌های دانشجویان مهندسی شیمی ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر است که انتخابی سختی است و قرار نیست در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم بلکه قصد داریم پس از انتخاب مسیر به دانشجویان کمک کنیم تا باتوجه به علاقه شون گرایش متناسب با خودشون رو انتخاب کنند.

سعی بر آن شده تا در معرفی هر گرایش تمامی ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد و تنها به معرفی خالی یک گرایش نپردازیم. لازم به ذکر است این مقاله در هر شماره آپدیت خواهد شد و تمامی گرایش همزمان معرفی نمی شوند بلکه در هر شماره به معرفی یک گرایش می پردازیم و تمامی گرایش های پس از معرفی در این صفحه قابل دسترسی می باشند، برای اطلاع سریعتر از انتشار هر گرایش و معرفی آن در صفحات مجازی ما در اینستاگرام و تلگرام عضو شوید.

پیش از هر چیز ابتدا می بایست بدانیم گرایش های رشته مهندسی شیمی چیست، به طور کل رشته مهندسی شیمی از وسعت بالایی برخوردار است و شامل گرایش های متعددی در زمینه های مختلفی می باشد که این گرایش ها به شرح زیر است:

 • طراحی فرایند
 • شبیه‌سازی و کنترل فرایند
 • مهندسی ترموسنتیک
 • مهندسی کاتالیست
 • جداسازی
 • مهندسی بیوشیمیایی
 • پدیده‌های انتقال
 • مهندسی نانو
 • مهندسی صنایع پالایش
 • مهندسی صنایع پتروشیمی
 • مهندسی تکنولوژی
 • صنایع شیمیایی
 • مهندسی صنایع گاز، فرآوری و انتقال
 • مهندسی پلیمر
 • مهندسی صنایع غذایی
 • مهندسی صنایع سلولزی
 • شیمیایی معدنی
 • مهندسی طراحی
 • فرایندهای صنایع نفت
 • مهندسی بیوتکنولوژی
 • مهندسی داروسازی
 • مهندسی ایمنی بهداشت HSE
 • محیط زیست
 • مهندسی هسته‌ای
 • مهندسی مهمات و تسلیحات
 • مهندسی انرژی
 • زیست پزشکی یا بیومدیکال

همانگونه که مشاهده می کنید این رشته از گرایش بسیار متعددی برخوردار است که دانشجویان می توانند پس از تکمیل دوره کارشناسی در یکی از این گرایش های مشغول تحصیل شوند.


 

طراحی فرایند (Process Design)

معرفی گرایش

فرایند یعنی تغییر شکل و ماهیت مواد ورودی و تبدیل آن به فرآورده هایی با ارزش افزوده بالاتر که این کار در حیطه‌ی دانشجویان مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایند قرار می گیرد. در حقیقت یک مهندسی فرایند کسی است که مسیر این تغییر را طراحی می‌کند و یا سبب بهبود عملکرد یک واحد موجود می شود. یک مهندس فرایند با اصول طراحی واکنش های شیمیایی و مدل سازی و شبیه سازی واکنش ها آشنا می شود و هدف این است که پس از پایان دوره بتواند یک فرایند خاص را طراحی کند.

وظیفه ی یک مهندس فرایند تولید و توسعه نقشه های P&ID ، طراحی مبدل های حرارتی، طراحی پمپ ها، طراحی برج های تقطیر و خنک کننده ها، طراحی راکتور و … می باشد؛ اما این تنها بخشی از وظایف یک مهندس فرایند است در کنار مسائل ذکر شده از یک مهندس فرایند انتظار می رود که توانایی بررسی بازده یک فرایند، برآوردهای اقتصادی، شبیه سازی و طراحی مسیر فرایندها، بهبود و افزایش مقیاس فرایندها، مسائل بهینه سازی، مسائل مرتبط با ایمنی فرایندها را داشته باشد و همگی این موارد از وظایف یک مهندس فرایند به شمار می رود. در حقیقت همین گستردگی کار و اهمیت این مسائل در صنعت سبب شده است تا این گرایش اصلی‌ترین و مهمترین گرایش رشته مهندسی شیمی شود.

یک مهندس فرایند پیش از هرچیز با فرایند و علم تبدیل مواد سروکار دارد در واقع یک مهندس فرایند فرمول های پایه تبدیل مواد را از علم شیمی به عاریت می گیرد و با در دست داشتن ابزارهای چون انتقال جرم، انتقال حرارت، موازنه جرم و … فرایند تبدیل مواد را طراحی می کند؛ گویاست یک مهندس فرایند می بایست تسلط خوبی بر روی مسائل پایه ای مهندسی شیمی داشته باشد البته  در کنار دروس ذکر شده آشنایی با علم شیمی هم به یک مهندس فرایند کمک شایانی می کند چرا که پیش از هر چیز علم شیمی، علم تغییر مواد است؛ همچنین یک مهندس فرایند خوب علاوه بر مسائل بالا می بایست تسلط بالایی بر روی نرم افزارهای طراحی این حوزه هم داشته باشد.

چارت درسی

برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد می بایست 32 واحد درسی را بگذارنید که از میان این 32 واحد 9 واحد دروس اصلی، 9 واحد تخصصی، 6 واحـد اختیـاري و 6، واحد پایان نامه و 2 واحد سمینار

دروس اصلی و تخصصی: ریاضی پیشرفته، ترمودینامیک پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته، مکانیک سیالات پیشرفته ( از میان این سه پدیده ی انتقال حداقل باید دو پدیده را بگذرانید)، طراحی راکتور پیشرفته، شبیه سازی فرایند پیشرفته

دروس اختیاری: مدلسازي ریاضی فرآیندهاي شیمیایی، واحد طراحی کنترل کننده ها در فرآیند هاي شیمیایی، واحد طراحی پایه و تفصیلی فرآیندهاي شیمیایی، واحد طراحی راکتورهاي صنعتی، واحد بازیافت انرژي در فرآیندهاي شیمیایی، واحد آنالیز اکسرژي فرآیندهاي شیمیایی، واحد بهینه سازي، واحد افزایش مقیاس در فرآیندهاي شیمیایی، واحد طراحی خطوط لوله در صنایع شیمیایی، واحد ایمنی در صنایع شیمیایی

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

باتوجه به موارد ذکر شده و گستردگی وظایف یک مهندس فرایند بازار کار خوبی برای این گرایش وجود دارد و افراد فارغ التحصیل می توانند در یکی از پالایشگاه ها یا پتروشیمی ها و به طور کل هر کجا که تغییر فرایندی را شاهد هستیم مشغول کار شوند اما در بحث بازار کار فقط رشته تحصیلی و یا گرایش اهمیت ندارد و موارد متعددی در این امر دخیل هستند اما می توان این نوید رو به دانشجویان این گرایش داد که راحتتر از سایر گرایش ها به بازار کار وارد خواهند شد. اما باید دانشجویان این گرایش توجه کنند که ادامه تحصیل در این گرایش و در واقع گرفتن اپلای (Apply) کمی دشوارتر است و فرصت های مطالعاتی کمتری در این حوزه در خارج از کشور برای دانشجویان این گرایش بوجود می آید و اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور دارین این گرایش گزینه مناسبی برای شما نیست.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

 

فرایندهای جداسازی (Separation Process)

معرفی گرایش

جداسازی شامل غنی‌سازی، تغلیظ، خالص‌سازی و پالایش به کمک فرایندهایی نظیر تقطیر، استخراج مایع-مایع، جذب و دفع، لیچینگ، تبلور، خشک کردن و دیگر روش های جداسازی است. این گرایش در کنار گرایش طراحی فرایند از پایه‌ای ترین گرایش های رشته ی مهندسی شیمی است.

پر واضح است که این گرایش در بسیاری از صنایع نظیر پتروشیمی ها، پالایشگاه ها، صنایع گاز، محیط زیست و به طور خلاصه هر کجا که نیازی به جداسازی دو ماده از یکدیگر است کاربرد دارد.

در گرایش فرآیندهای جداسازی اصول عملیات جداسازی در مقیاس بزرگ با تاکید بر روش‌هایی که مهندسان شیمی برای تولید محصولات شیمیایی مطلوب بصورت اقتصادی بکار می‌گیرند، ارائه خواهد شد. بهبود روش‌های جداسازی کلاسیک نظیر تقطیر، جذب، استخراج مایع-مایع، لیچینگ، خشک کردن و تبلور به همراه روش‌های جدیدتر شامل جذب سطحی و جداسازی غشایی ارائه می‌گردد. با استفاده از اصول فرآیندهای جداسازی، مهندسان شیمی می‌توانند با موفقیت فرآیندهای صنعتی را توسعه، طراحی و عملیاتی نمایند.

چارت درسی

این گرایش شامل 34 واحد است که از این میان 15 واحد مربوط به دروس اصلی و تخصصی، 9 واحد مرتبط با ما دروس اختیاری، 2 واحد روش تحقیق (البته در گرایش های پژوهش محور این درس اجباری است)، 2 واحد سمینار و 6 واحد نیز به پایان نامه اختصاص یافته است.

دروس اصلی: ترمودینامیک مهندسی شیمی پیشرفته، سینیتیک و طراحی رآکتور پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته

دروس اصلی انتخابی(فقط 2 درس به دلخواه باید انتخاب گردد.): مکانیک سیالات پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته

دروس اختیاري(فقط 3 درس به دلخواه باید انتخاب گردد.): تبلور صنعتی، پدیده هاي سطحی، روش هاي خاص جداسازي، فرآیندهاي جداسازي غشایی، جداسازي چندجزئی، کنترل فرآیند پیشرفته، پدیده هاي خشک کردن

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

در یک فرایند صنعتی تنها راه اندازی و اجرای یک واحد صنعتی به منزله پایان کار نیست و در حقیقت بعد از این مرحله است که نیاز است تا فرایندهایی برای رسیدن به خلوص بیشتر مواد طراحی شود و در این نقطه است که دانشجویان فارغ التحصیل این گرایش وارد می شوند و در کنار هر مهندس طراحی فرایند یک مهندس جداسازی نیز نیاز است، در نتیجه این گرایش همانند گرایش طراحی فرایند از شرایط بازار کار خوبی برخوردار است.

ادامه تحصیل در این گرایش در کشور از جایگاه خوبی برخوردار است و دانشجویان می توانند تا مقاطع بالاتری در این گرایش به تحصیل بپردازند اما از نقطه نظر ادامه تحصیل در خارج از کشور این گرایش از جایگاه بهتری نسبت به گرایش طراحی فرایند برخوردار است اما این به معنی این نیست که گرفتن اپلای در این گرایش ساده است؛ این گرایش نیز همانند گرایش طراحی فرایند از نقطه نظر اپلای از جایگاه خوبی برخوردار نیست.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

بیوتکنولوژی (Biotechnology)

معرفی گرایش

رشته بیوتکنولوژی که از گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی است کاربرد فرآیندهای زیستی در صنایع مختلف در ارتباط با مهندسی شیمی را مطالعه می کند. به عبارت دیگر زيست فناوري عبارت است از كاربرد علوم مختلف در استفاده مستقيم يا غيرمستقيم از موجودات زنده، قسمتي از بدن و يا فرآورده‌هاي آن‌ها در اشكال طبيعي يا تغييريافته. هدف از تاسیس این گرایش تربیت متخصصانی است که در کنار مسائل مهندسی شیمی با اصول فرآیندهای زیستی هم آشنا باشند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در طراحی و یا هدایت قسمت های صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، محیط زیست و …مرتبط با بیوتکنولوژی فعالیت کنند.

اساس درس‌های تخصصي اين رشته بر پايه علوم زيستي است. اين گرايش جز گرايش‌هاي جديد در مهندسي شيمي است به همين دليل علاقه‌مندان زيادي دارد. به‌طور كلي هر گونه فعاليت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و عرضه محصولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طريق دستكاري ژنتيكي آن‌ها در سطح مولكولي، در حوزه بيوتكنولوژي قرار می‌گيرد.

نگرش بیوتکنولوژی در مهندسی شیمی، بیشتر معطوف به درگیر کردن فرآیندهای زیستی درگیر با حوزه های نفت، گاز، مواد شیمیایی اولیه، فرآورده های نیازمند بیوکاتالیست، فرآیندهای درگیر با طراحی رآکتور برای کشت، توسعه و استفاده از موجودات زنده و همچنین استفاده از پلیمرهای زیستی در جهت مصارف محیط زیستی می باشد.

چارت درسی

این گرایش نیز همانند سایر گرایش ها شامل 32 واحد درسی است که از این بین 6 واحد به پایان نامه و 2 واحد به سمینار اختصاص یافته است و از 24 واحد باقیمانده متعلق به دروس تخصصی و انتخابی است.

دروس اصلی: پدیده های انتقال در سامانه زیستی، سینتیک و طراحی بیوراکتور، بازیافت و جدا سازی مواد زیستی، میکروبیولوژی صنعتی، ریاضیات مهندسی پیشرفته، آزمایشگاه بیوتکنولوژی

دروس اختیاری: ترمودینامیک محلول های غیر ایده آل، طراحی آماری آزمایش ها، بیوتکنولوژی محیط زیست، مدل سازی و شبیه سازی فرآیند های زیستی، آنزیم شناسی صنعتی، بیوتکنولوژی تجاری، بیوتکنولوژی غذایی، سوخت های زیستی

لازم به ذکر است که از میان دروس اختیاری می بایست تنها دو درس را انتخاب کنید.

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

عملا این گرایش به درد صنعت ایران نمی خورد. زیرا ما در صنعت و به خصوص در حوزه مهندسی شیمی، کارخانجات و صنایع درگیر با فرآیندهای تولیدی و یا نفتی و گازی بر اساس میکروب ها و باکتری ها نداریم. این گرایش در ایران بیشتر جنبه تحقیقاتی و پروژه ای دارد تا جنبه های صنعتی و عملیاتی. بنابراین بیشترین بازار کار آن در آزمایشگاه ها و موسسات و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی می باشد.  بنابراین اگر علاقه زیادی به تحقیقات در زمینه های زیستی و مهندسی شیمی دارید بهتر است وارد ان بشوید. از طرفی به خاطر نو بودن آن، با گرفتن مدرک دکترا احتمال جذب شما به عنوان عضو هیئت علمی وجود دارد.

از نقطه نظر ادامه تحصیل در این گرایش در مقاطع بالاتر در داخل کشور شرایط خوبی برای این گرایش وجود دارد اما چیزی که این گرایش را از سایر گرایش های گفته شده متمایز می کند شرایط اپلای آن است، به دلیل تازگی و جدید بودن این گرایش شرایط بسیار خوبی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور در این گرایش وجود دارد.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

محیط زیست (environment)

معرفی گرایش

گرایش محیط زیست با توجه به نیاز بشر به حفظ زیستگاهش بوجود آمده است و وظیفه فارغ التحصیلان این گرایش حفظ و بهبود شرایط زیست محیطی و کمک به صنایع برای ارتقاء استاندارهای زیست محیطی است. در واقع در قدم اول یک مهندس شیمی فارغ التحصیل از این گرایش وظیفه کاهش انتشار آلودگی در صنعت را دارد لذا اصلی ترین وظیفه یک مهندس محیط زیست کمک به کاهش آلودگی است و در قدم های بعدی مسائل دیگری نیز مطرح است.

چارت درسی

این گرایش نیز همانند سایر گرایش ها شامل 32 واحد درسی است که از این بین 6 واحد به پایان نامه و 2 واحد به سمینار اختصاص یافته است و از 24 واحد باقیمانده متعلق به دروس تخصصی و انتخابی است.

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

شاید بتوان گفت که هنوز این گرایش به جایگاه درست خود در کشور نرسیده است اما این گرایش از آن دسته گرایش‌هاست که با جلو رفتن زمان بازار کار بیشتری برای آن بوجود می آید چرا که جهان هر روز نیاز بیشتری به حفظ محیط زیست می کند و همه ساله شاهد افزایش سختگیری ها در این موضوع هستیم، لذا صنایع مجبور خواهند بود برای حفظ و بقای خود استاندارهای محیط زیستی را به صورت کامل انجام دهند، در کنار این موضوع کمبود آب آشامیدنی نیز مزید بر علت است و نیاز به تصفیه بهداشتی و درست آب نیز برای استفاده دوباره آن هر روز مهمتر می شود.

از نقطه نظر جایگاه این گرایش برای تحصیل در مقاطع بالاتر در داخل کشور می توان گفت از جایگاه خوبی برخوردار است و امکان تحصیل در مقاطع دکتری در داخل کشور وجود دارد همچنین با توجه به اهمیت موضوع محیط زیست در خارج از کشور می توان گفت که فارغ التحصیلان این گرایش از شرایط خوبی برای پذیرش و اپلای در دانشگاه های خارجی برخوردار هستند.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

ترموسینتیک و کاتالیست (Thermo-kinetic and catalyst)

معرفی گرایش

این گرایش عمدتاً به دو شاخه‌ی  ترمودینامیک – سینتیک و کاتالیست، تقسیم می‌شود. بعضا برخی دانشگاه ها این گرایش را از هم تفکیک می کنند . به طور جزئی تر در بخش ترمودینامیک به بررسی روابط ترمودینامیکی، ترمودینامیک محلول ها و ترمودینامیک آماری که بیشتر این بخش از این گرایش جنبه تئوری تا عملی دارد خلاصه می شود و در بخش کاتالیست به بررسی سینتیک واکنش های کاتالیستی، احیا و روش های ساخت کاتالیست و مسائل این چنینی می پردازد.

چارت درسی

همانند سایر گرایش ها این گرایش هم از 32 واحد ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد 6 واحد به پایان نامه و 2 واحد به سمینار اختصاص یافته است و 24 واحد باقیمانده مطعلق به دروس این گرایش است.

دروس اختصاصی و اصلی: ترمودینامیک پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته، مکانیک سیالات پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته، طرح راکتور پیشرفته، محاسبات عددی پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته

دروس اختیاری: ترمودینامیک محلولهای الکترولیت، مدلسازی ترمودینامیکی سامانه های خاص، ترمودینامیک آماری، مهندسی احتراق پیشرفته، کاتالیستهای غیر همگن، طراحی راکتورهای چند فازی غیر کاتالیستی، طراحی و تحلیل راکتورهای بستر سیال، پیش بینی خواص ترمودینامیکی سیالات، پدیده های سطحی

(لازم به ذکر است از میان دروس یاد شده فقط کافی است تعدادی را بگذرانید)

بازارکار/ ادامه تحصیل در داخل کشور/ اپلای

نیازی به گفتن نیست که برای انجام یک واکنش نیاز به حضور کاتالیست ها در فرایند است اما با این وجود و باتوجه به نیاز عمده کشور به کاتالیست هنوز این گرایش به جایگاه واقعی خود نرسیده است و فارغ التحصیلان این گرایش می توانند امیدوار باشند.

برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این گرایش را در داخل کشور داشته باشند جای نگرانی نیست و از نقطه نظر وضعیت اپلای هم با قاطعیت نمی توان اظهار نظری در این مورد کرد و تقریبا می توان گفت گرفتن اپلای در این گرایش به پایان نامه افراد و جدید بودن موضوع مورد بررسی آنان ارتباط دارد.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

مدل سازی، شبیه سازی و کنترل

معرفی گرایش

گرایش نسبتا دشواری است که نیاز است تسلط زیادی بر مباحث ریاضیات و برنامه نویسی داشته باشید. آشنایی با سیستم‌های كنترلی حاكم بر فرآیندها موضوع اصلی این گرایش می‌باشد. كنترل مدرن و بهینه، كنترل دیجیتالی، كنترل غیر خطی و كاربرد هوش مصنوعی در مهندسی شیمی از جمله دروس تخصصی این گرایش می‌باشند.

داشتن دانش الکترونیک و مکانیک، بیشترین کمک را به داوطلبان این گرایش می کند. اگرچه بیشتر این گرایش در حوزه نرم افزاری و سیمولیشن باقی می ماند ولی اگر نگاه کاربردی به ان داشته باشیم بدون دانش الکترونیک و مکانیک و یا نبودن تیمی شامل یک مهندسی شیمی، مهندس برق و مهندس مکانیک، این گرایش چندان عملیاتی نخواهد بود و در حیطه نرم افزار و شبیه سازی باقی میماند. بحثهای کنترلی در صنایع شیمیایی به قدری اهمیت دارد که هیچ سیستمی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که درای حداقل سیستمهای کنترلی نباشد. هر قدر ابزار کنترلی یک مهندس شیمی دقیق تر و بیشتر باشد، فرآیند او دقیق تر و بهینه تر کار خواهد کرد. داشتن دانش مهندسی کامپیتر در زمینه برنامه نویسی و اتوماسیون صنعتی نیز به شدت به فارغ التحصیلان این گرایش کمک می کند تا به عنوان یک نخبه عملکردی فراتر از نام گرایش داشته باشند.

چارت درسی

این گرایش نیز همانند سایر گرایش ها شامل ۳۲ واحد درسی است که از این بین ۶ واحد به پایان نامه و ۲ واحد به سمینار اختصاص یافته است و از ۲۴ واحد باقیمانده متعلق به دروس تخصصی و انتخابی است.

دروس اصلی: ترمودینامیک مهندسی شیمی پیشرفته، سینیتیک و طراحی رآکتور پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته

دروس اصلی انتخابی(فقط ۲ درس به دلخواه باید انتخاب گردد.): مکانیک سیالات پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته

دروس اختیاری(فقط ۳ درس به دلخواه باید انتخاب گردد.): طراحی مفهومی فرایندها، بهینه سازی، مدلسازی و شبیه سازی، کنترل فرایند پیشرفته، دینامیک سیالات محاسباتی، انتقال حرارت (جابجایی)، اصول مهندسی فرآیند، طراحی به کمک کامپیوتر، انتگراسیون فرآیندها، طراحی تجهیزات فرآیندی، بازیافت انرژی در صنعت

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

این گرایش نیز تقریباً جزء گرایش های محبوب به شمار می آید ولی به دلیل عملیاتی نبودن پروژه ها در دانشگاه ها، داوطلبان کمتری نسبت به طراحی و جداسازی نسبت به این گرایش دارد و حتی ممکن است بعد از کاتالیسیت و حتی گاهی بعد از پلیمر به آن فکر کنند ولی این گرایش در کنار دو گرایش طراحی و جداسازی از بنیادی ترین و اصیل ترین گرایش های مهندسی شیمی هستند. برای موفقیت در بازار کار تخصصی این گرایش باید بدانید که دانش نرم افزاری شما بسیار حائز اهمیت است. همانطور که قبل گفته شد، هیچ مانعی برای داوطلبان این گرایش وجود ندارد که وارد مشاغل گرایش های طراحی، جداسازی؛ کاتالیست و … شوند.

منتهای مراتب باید دقت کنید برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در داخل کشور، دانشگاه های زیادی در این گرایش دانشجو نمی پذیرند و دانشجویان این گرایش می بایست قید اپلای را نیز بزنند.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

پلیمر (Polymer)

معرفی گرایش

گرایش پلیمر به طور کلی تهیه‌ی پلیمر از مونومر و تولید قطعات پلیمری از مواد اولیه و بهینه‌سازی این فرآیند را بررسی می‌نماید. هدف گرایش پلیمر تولید کلیه‌ی محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، چسب‌ها، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت است.کاربرد پلیمرها در صنایع مختلف بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل علوم پلیمر نه تنها به عنوان گرایشی از مهندسی شیمی، بلکه به عنوان یک شاخه‌ی مستقل از علوم فنی و مهندسی نیز مطرح گشته است. در حقیقت یکی از مشکلات این گرایش هم همین موضوع است چرا که دانشجویان علاقه مند به این مبحث ترجیح میدهند که از همان ابتدا در رشته تخصصی پلمیر مشغول به تحصیل شوند تا در رشته مهندسی شیمی و فارغ التحصیلان این گرایش می بایست با دانشجویان فارغ التحصیل رشته پلیمر به رقابت بپردازند.

دانش تبدیل پلیمرهای خام به پلیمرهای صنعتی، رئولوژی پلیمرها، شیمی فیزیک پلیمرها، خواص مکانیکی و شکل دهی مواد پلیمری و همین طور مکانیک کامپوزیت‌ها به صورت تخصصی در گرایش پلیمر درس داده می‌شوند.

چارت درسی

دانشجویان در طول تحصیل در این گرایش موظف به گذراندن 32 واحد درسی می باشند که از دروس آن به غیر از 8 واحد سمینار و پایان نامه می توان به :

دروس اصلی : ترمودینامیک مهندسی شیمی پیشرفته, سینتیک و طراحی راکتور پیشرفته, ریاضیات پیشرفته, مکانیک سیالات پیشرفته, محاسبات عدیی پیشرفته و …

دروس تخصصی شامل: رئولوژی پیشرفته سیالات پلیمر, خواص فیزیکی و مکانیکی پلاستیک ها, پدیده های انتقال سیالات پلیمری و … اشاره نمود.

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

به طور کلی به دلیل مزیت پلیمرها و کاربردهای فراوان آن در صنایع مختلف فارغ التحصیلان این گرایش نباید زیاد نگران بازار کار باشند، تنها تهدیدی که شاید دانشجویان فارغ التحصیل این گرایش باید نگران آن باشند این است که باید با فارغ التحصیلان رشته تخصصی پلیمر رقابت کنند و خوب لازمه آن هم این است که نظر علمی در جایگاه بالاتری قرار گیرند.

از نقطه نظر ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در داخل کشور دانشجویان این گرایش مشکلی ندارند و به راحتی می توانند در مقاطع بالاتر به تحصیل بپردازند، اگر هم از دید اپلای به این گرایش نگاه می کنید می توان گفت که می توان نگاه مثبتی به این گرایش داشت.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

گرایش فرآوری و انتقال گاز

(Processing and Transportation of Gas)

معرفی گرایش

این گرایش شامل تمامی فرایندهایی است که بر روی گاز صورت می گیرد؛ از مرحله استخراج تا شیرین سازی تا انتقال گاز آماده به مصرف را شامل می شود.

مهندسین فعال در زمینه انتقال و توزیع گاز در بسیاری از فعالیت های مختلف، که شامل طراحی، ساخت و نگهداری خطوط لوله است فعالیت می‌كنند .آنها همچنین سایت‌ها و روش های جدید را طراحی می‌كنند. معمولا مهندسین این گرایش در چندین بخش مختلف مشغول فعالیت می شوند که از می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهندسینی كه بخش شبكه را گسترش می دهند، ممكن است توسط مدل‌های كامپیوتری ساخت بخش های جدید را آغاز كنند.

متخصصان توزیع گاز هم مسئول كنترل جریان گاز هستند و هم مسئول نصب كردن خطوط لوله جدید و جایگزین كردن آنها با خطوط لوله فعلی هستند .

چند نفر از مهندسان گاز در اتاق كنترل مستقر می‌شوند و جریان گاز و فشار وارده از طریق كامپیوترها را نظارت می‌كند . مهندسان با بررسی سیستم‌های كمپرسور و شیرهایی كه جریان گاز را تنظیم می‌كنند به كنترل سیستم‌ها نیز می‌پردازند.

به طور کلی مهندسین این گرایش وظیفه صفر تا صد مسائل مربوط به گاز را برعهده می گیرند از مسائلی چون طراحی، استخراج، شیوه های نوین انتقال و تمامی مواردی که مربوط به این صنعت می شود.

چارت درسی

این گرایش دارای 32 واحد است. 24 واحد درسی،2 واحد سمینار و 6 واحد پایان نامه است.

درس های اصلی و اجباری: ریاضیات مهندسی پیشرفته، عملیات فراوری گاز، تراکم انتقال و توزیع گاز، ترمودینامیک پیشرفته، طراحی و شبیه سازی فرایندهای صنعت گاز به کمک کامپیوتر و دینامیک گازها

درس های اختیاری: شامل مهندسی مخازن گازی، مکانیک سیالات دوفازی، مدیریت پروژه های نفت و گاز، خوردگی و حفاظت از تاسیسات گاز، محیط زیست و ایمنی در صنایع گاز و پدیده های انتقال

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

به شکرانه وجود ذخایر عظیم گاز در ایران می توان گفت بازار کار خوبی برای این گرایش در ایران وجود دارد و جای نگرانی زیادی نیست اما مشکلی که در مورد این گرایش وجود دارد این است که شما با تحصیل در این گرایش اگر نتوانید جذب صنعت گاز شوید، عملا نمی توانید در صنعت دیگری مشغول کار شوید و در واقع این ریسکی است که شما باید برای این گرایش در نظر بگیرید.

از مشکلات دیگر این گرایش می توان به ادامه تحصیل در مقطع دکتری اشاره کرد که تنها برخی از دانشگاه های داخل در این مقطع دانشجو می پذیرند و در نهایت اگر هدفتان گرفتن اپلای در این گرایش است باید باز جواب دلسرد کننده ای به شما بدهم و شما در واقع نباید امید زیادی به گرفتن اپلای از طریق این گرایش داشته باشید.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

گرایش مهندسی داروسازی

(Pharmaceutical Engineering)

معرفی گرایش

این گرایش با هدف به کار گیری علوم و فنون جدید مهندسی در طراحی دستگاهها, خطوط فرآیند و تولید مواد دارویی برنامه ریزی و ایجاد گردیده است. این گرایش جنبه های تئوری و عملی طراحی را که شامل طراحی واحدهای فرآیند, طراحی خطوط مختلف آماده سازی , فرآوری ,کنترل و بسته بندی مواد دارویی و همچنین طراحی کارخانجات تولیدی صنایع داروسازی می باشد را موردتوجه قرار می دهد.هدف از این رشته آموزش مهندسین شیمی به منظور توسعه، راهبری، بهره برداری و طراحی فرآیندهای صنعت داروسازی وصنایع جانبی آن برای تولید مواد دارویی، الگوهای استفاده از مواد موثره در تولید دارو و تولید مواد شیمیایی خالص دارویی‏ و فرآیندهای بیوتکنولوژیکی کاربردی در صنایع داروسازی می‌باشد .

صنعت داروسازی کشور، به عنوان یکی از صنایع بزرگ و حیاتی، در مقایسه با دیگر صنایعی که محصولات پیچیده ای تولید می نمایند در حال حاضر از شالوده مهندسی ضعیف تری برخوردار است که این وضعیت درخیلی از کشورهای جهان، حتی در کشورهای پیشرفته نیز مشاهده می گردد. یک برنامه جامع داروسازی میتواند شکوفایی بخش های قدیمی صنعت داروسازی در تولید انبوه و الگو های مصرف مواد موثره دارویی را به ارمغان آورد.

تفاوت مهندسی داروسازی با داروسازی، شیمی دارویی و مهندسی بیوتکنولوژی

مهندسی داروسازی از گرایش های مهندسی شیمی هست و مربوط به وزارت علوم می باشد در حالی که خود داروسازی مربوط به وزارت بهداشت هست و کاملاً با هم متفاوت هستند. گرایش شیمی دارویی از گرایش های دکتری تخصصی خود داروسازی است که در بعد از اتمام 6 سال داروسازی و قبول شدن در امتحان وارد این گرایش میشین.  در حال حاضر فقط دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران این رشته رو داره.
بازار کارش مثل همه رشته ها ولی جای کار داره که پیشرفت کنه.
این دو رشته متفاوت هستند، بچه های مهندسی بیوتکنولوژی بیشتر در ارتباط با محیط کشت باکتری، مهندسی بافت و … سر و کار داره در حالی که منهدسی داروسازی بیشتر با داروهای سنتزی شیمیایی، دارورسانی سر و کار داره و میشه گفت نسبت به بچه های بیو قویتر هستند.
برای شرکت در این دو رشته یک دفترچه ارائه می شود که اگر بخوای در بیو شرکت کنی کافیه 4 درس اول رو بزنی و دروس دیگه ضریب صفر دارند (در این حالت رتبت تو دارو هم میاد ولی خیلی کم میشه) و اگه بخوای در دارو هم رتبت خوب بشه باید دو درس دیگه رو هم بزنی که مجموعاً بشه 6 درس یا همام کل دفترچه

چارت درسی

این گرایش همانند سایر گرایش ها ۳۲ واحد دارد که از این ۳۲ واحد، ۲ واحد مربوط به سمینار و ۶ واحد مربوط به پایان نامه است. ۲۴ واحد باقی مانده شامل دروس زیر است که می توان به طور انتخابی مطابق با چارت پیشنهادی دانشگاه انتخاب کرد.

دروس اجباری: سینتيك و طراحي راكتورهای پيشرفته، طراحي فرآيندهاي صنايع دارويي، رياضيات مهندسي پيشرفته، پديده هاي انتقال در صنايع داروسازي، و تكنولوژي پودر.

دروس اختیاری: اصول استخراج و خالص سازي مواد موثر دارويي، استریلیزاسیون، مدل سازی و شیبه سازی در صنایع داروسازی، آزمایشگاه تکمیلی فرایند های داروسازی، کنترل فرایند و اتوماسیون در صنایع دارویی، طراحي آزمايش ها و آمار كاربردي، بزرگنمايي دستگاه ها، فرايند اختلاط، سيستم هاي نوين داروسازي. فراوری شیمیایی داروها و مواد خالص دارویی، فراوری دارویی الگوی دزهای دارویی، سیستم های کنترل انتقال دارو

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

فارغ التحصیلان این دوره قادر خواهند بود با اطلاعات علمی و عملی کسب شده در دوران تحصیل، جوابگوی نیازهای فنی و تحقیقاتی صنعت داروسازی بوده و روشهای علمی را به این صنعت انتقال دهند. البته لازم به ذکر است که هنوز این گرایش نوپا بوده و هنوز با جایگاه ویژه خود فاصله زیادی دارد.

از نقطه نظر ادامه تحصیل در مقطع دکتری در داخل کشور شرایط سختی دارد و هنوز دانشگاه های زیادی در این مقطع دانشجو نمی پذیرند اما اگر هدف شما اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد، این گرایش یکی از گرایش های عالی برای اپلای می باشد.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.

زیست پزشکی (Biomedicine)

معرفی گرایش

مهندسی شیمی گرایش زیست پزشکی از رشته های نسبتاً جوان در مقطع کارشناسی ارشد است که در حال حاضر تنها در دو دانشگاه مطرح کشور (تهران و تربیت مدرس) ارایه می شود. این گرایش در صدد است تا با بکارگیری آخرین روش ها و دستاوردهای علم شیمی، روش های تشخیصی و درمانی مناسبتری برای درمان بیماری ها پیشنهاد دهد.

به عنوان مثال، در حوزه دارو رسانی، زیست پزشکی با ارائه سیستم های کنترل انتقال دارو توانسته است روشی ارائه کند که سرعت آزاد شدن دارو در بدن را بهینه کرده، اثرهای نامطلوب جانبی آن را کاهش داده و دارو را در نقاط عمل متمرکز کند. این اقدامات به نوبه خود باعث ارتقاء روند درمان خواهد شد. یا با انتخاب صحیح مواد تشکیل دهنده دارو سعی در کاهش التهابات، حساسیت ها و افزایش کارایی و عملکرد دارو شوند. به طور کلی هدف این گرایش تربیت متخصصانی است که مهارت مهندسی در زمینه های پزشکی استفاده کنند و توانایی بهبود عملکرد دارو رسانی و کار با ژن ها و بافت ها را داشته باشند.
همینطور در حوزه مهندسی بافت که یکی از بخش های حساس و مهم این گرایش هست، با استفاده از زیست پزشکی می توان بافت های معیوب بدن را ترمیم کرد، روش هایی برای درمان برخی از امراض ارائه داد و دستگاه های مورد استفاده در بدن را با بدن سازگار نمود.

چارت درسی

این گرایش همانند سایر گرایش ها ۳۲ واحد دارد که از این ۳۲ واحد، ۲ واحد مربوط به سمینار و ۶ واحد مربوط به پایان نامه است. ۲۴ واحد باقی مانده شامل دروس زیر است که می توان به طور انتخابی مطابق با چارت پیشنهادی دانشگاه انتخاب کرد.

دروس اجباری: پدیده های انتقال، ترمودینامیک پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته، مهندسی پلیمر

دروس اختیاری: ترمودینامیک سامانه های زیستی، بیوراکتور، طراحی آزمایش ها، آزمایشگاه کشت بافت، آزمایشگاه عمومی پلیمر، مهندسی بافت، زیست موادها

بازار کار/ادامه تحصیل در داخل کشور/اپلای

خیلی صادقانه باید به شما عرض کنم در حال حاضر به دلیل جدید بودن و فناوری پیشرفته این گرایش عملا بازار کاری در داخل کشور برای محصلان این گرایش وجود ندارد، همچنین در حال حاضر در مقطع دکتری نیز در داخل کشور پذیرشی برای این گرایش نیست اما از نقطه نظر ادامه تحصیل در خارج از کشور این گرایش یک گرایش مناسب است.

اگر اطلاعات دیگری در مورد این گرایش دارین حتما برامون کامنت بذارین.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments