معرفی پنج پتروشیمی بزرگ دنیا

مهندسی شیمی | BASF
مهندسی شیمی | BASF
1) شرکت BASF آلمان، بزرگترین تولید کننده مواد شیمیایی

شرکت BASF آلمان، بزرگترین تولید کننده مواد شیمیایی در جهان است که در سال 1865 تاسیس شد، و مقر اصلی آن، در لودویگسهافن، آلمان قرار دارد. میزان دارایی این شرکت، طبق آخرین آمار در سال 2012 میلادی، حدود 64.5 میلیارد یورو بوده است.

در این شرکت بزرگ پتروشیمی محصولاتی مانند اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، کاتالیست ها و همچنین نفتا یا گاز طبیعی تولید شده و به سراسر جهان فرستاده می شود. گروه BASF، شامل شرکتهای تابعه و همچنین، سرمایه گذاری های مشترک، در بیش از 80 کشور جهان است. این شرکت، دارای 6 سایت تولید یکپارچه محصولات شیمیایی و تعداد 390 سایت دیگر تولید، در اروپا، آسیا، استرالیا، آمریکا و آفریقاست.

سهام این شرکت، در بازارهای بورس اوراق بهادار فرانکفورت، بورس اوراق بهادر لندن و بورس اوراق بهادار زوریخ ارائه شده است. شرکت BASF، در سپتامبر 2007 نام خود را از فهرست بازار بورس نیویورک خارج کرد.

مهندسی شیمی | Dow Chemical
مهندسی شیمی | Dow Chemical
2) دومین پتروشیمی بزرگ دنیا، DOW Chemical

در ایالت متحده آمریکا، با 57.5 میلیارد دلار سرمایه دومین پتروشیمی بزرگ دنیاست و 46 هزار نفر در این شرکت آمریکایی کار می کنند. این شرکت در سال 1897 میلادی توسط شیمیدان کانادایی هربرت هنری داو بنا نهاده شد.

این شرکت ارائه دهنده طیف عمده ای از محصولات شیمیایی و بزرگترین تولید کننده پلاستیک از جمله پلی استایرن، پلی یورتان، پلی اتیلن و پلی پروپیلن در جهان است. این شرکت با شعبه هایی در 175 کشور جهان، حضوری قوی در شرق میانه دارد.

مهندسی شیمی | ExxonMobil
مهندسی شیمی | ExxonMobil
3) سومین واحد پتروشیمی جهان، ExxonMobil Chemical

این شرکت متعلق به ایالات متحده آمریکاست. اکسون موبیل یکی از غولهای انرژی ایالات متحده آمریکاست و 55 میلیارد دلار سرمایه دارد. این شرکت تولید کننده یکپارچه الفین، آروماتیک، لاستیک مصنوعی، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، روان کننده های مصنوعی و مواد افزودنی به سوخت، زئولیت و کاتالیست ها و دیگر محصولات پتروشیمی است.

فعال بودن در همه جنبه های صنعت هیدروکربنی اجازه می دهد تا اکسون موبیل مزایای بیشتری نسبت به رقبای مستقیم خود داشته باشد و عرصه را بر آنها تنگ کند. این شرکت در بیش از 150 کشور جهان محصولات خود ار عرضه می کند.

مهندسی شیمی | LyondellBasell-Industries
مهندسی شیمی | LyondellBasell-Industries
4) چهارمین پتروشیمی بزرگ جهان، Lyondell Basell Industries

این شرکت خصوصی و چند ملیتی با ریشه های آمریکایی و اروپایی در هلند تاسیس شده، اما عمده فعالیت های عملیاتی این شرکت در هیوستون و لندن متمرکز شده است. میزان دارایی این شرکت هلندی، 51 میلیارد دلار است و در شرکت باسل بیش از 15 هزار نفر مشغول کار هستند.

مهندسی شیمی | INOES
مهندسی شیمی | INOES
5) پنجمین پتروشیمی بزرگ دنیا، شرکت خصوصی انگلیسی INEOS

این شرکت در حوزه صنعت پتروشیمی، یک تازه وارد به شمار می رود. این شرکت در سال 1997 میلادی با خرید یک مجتمع جدید پتروشیمی متعلق به شرکت انگلیسی BP در بلژیک فعالیت خود را آغاز کرد. INEOS با خرید چند واحد تجاری دیگر متعلق به شرکت دولتی سعودی آرامکو عربستان، BASF آلمان، ICI، سولوی، DOW Chemical و UCB فعالیت های خود را در صنعت پتروشیمی با سرعت قابل توجهی توسعه داده است. این شرکت، 47 میلیارد دلار سرمایه دارد و بیش از 15 هزار نفر هم در این شرکت مشغول به کار هستند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments