مصاحبه با جناب دکتر مهدی پناهی استاد یار گروه مهندسی شیمی دانشگاه فردوسی

مهندسی شیمی | مصاحبه با دکتر پناهی
مهندسی شیمی | مصاحبه با دکتر پناهی

یکی از بهترین تجربه های من مصاحبه با استاد پناهی بود که در این دیدار ایشان به نکات مهمی اشاره کردند و واقعا تجارب ارزشمندی رو در اختیار من قرار دادند.

رزومه جناب دکتر پناهی به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر مهدی پناهی از شهریور سال 93 استادیار گروه مهندسی شیمی دانشگاه فردوسی مشهد می باشند. ایشان کارشناسی خود را در سال 76 در دانشگاه شریف آغاز کردند و در سال 80 با رتبه 39 در مقطع ارشد در دانشگاه شریف در گرایش ” شبیه سازی، مدل سازی و کنترل” ادامه تحصیل دادند. همچنین در این دوره به مدت یک سال در دانشگاه صنعت نفت مشغول به فعالیت بوده اند. بعد از اتمام دوره ارشد و کار به مدت 4 سال در نهایت در سال 86 دعوتنامه ای از سوی ” شورای پژوهش نروژ” برای ایشان ارسال می شود و ایشان بورس دانشگاه صنعنتی نروژه “NTNU” از سوی شورای پژوهش نروژ می شوند و دکتری خود را در سال 90 از این دانشگاه دریافت می کنند و تا سال 93 در شرکت Honker Soloutins مشغول به کار می شوند و بعد از این دوره به ایران باز می گردند.

به عنوان سوال اول جناب دکتر دستاورده های گروه مهندسی شیمی دانشگاه فردوسی در مدت زمانی که شما مشغول به کار  در این دانشگاه شدین، چه بوده است؟

گروه مهندسی شیمی یکی از گروه های خوب و عالی دانشگاه فردوسی محسوب می شود که بیست و پنج عضو هیئت علمی به صورت تمام وقت دارد و در 8 گرایش در مقطع ارشد دانشجو می پذیرد. یکی از مهترین وظایف دانشگاه آموزش و تحصیل می باشد که در این امر دانشگاه فردوسی یکی از بهترین ها می باشد و خروجی ها و دانشجویان ما این موضوع را اثبات می کند، دانشجویان ما در زمینه های مختلف علمی پیشتاز بوده اند؛ برای مثال: نفر اول المپیاد مهندسی شیمی در سطح کشور دانشجوی سال سوم دانشگاه فردوسی بوده است. همچنین گروه مهندسی شیمی ارتباط خوبی با صنایع پتروشیمی دارد.

چه امکاناتی دانشگاه فردوسی برای دانشجویان فراهم کرده است؟

از آنجایی که بنده هم در خارج و هم در دانشگاه های داخل کشور حضور داشته ام می توانم به جرأت بگویم که امکاناتی که دانشگاه فردوسی مشهد برای دانشجویان فراهم کرده است با بهترین دانشگاه های دنیا قابل رقابت است. امکانات مختلف رفاهی که سبب شادابی دانشجویان می شود. توصیه ای که همیشه به دانشجویان خودم می کنم این است که همیشه به صورت جمعی ورزش کنند تا هم روحیه کار گروهی در آنها افزایش پیدا کند و هم این کار بر روی تحصیلشان هم تاثیر مثبت می گذارد.

از نظر تجهیزات آزمایشگاهی، دانشگاه در چه سطحی است؟

به هر حال با وجود تحریم ها و فشارهایی که وجود دارد تمام دانشگاه ها از این مسئله رنج می برند و با وجود تولیدات داخلی هنوز کمبوداتی وجود دارد که خارج از کنترل دانشگاه است و توانایی تأمین این موضوعات که خارج از کنترل دانشگاه است، امکان پذیر نیست ولی با این حال به نسبت خوب است و از آزمایشگاه های متعدد و مجهزی دانشگاه برخوردار است.

ارتباط دانشجویان با صنعت چگونه است؟

خط مشی ما در گروه مهندسی شیمی این است که بهترین و درسخوان ترین دانشجوها را در راس امور انجمن ها قرار بدهیم و این افراد با توجه به نیازهایی که حس می کنند برای بچه ها، بازدید، سمینار، کنفرانس و … ترتیب می دهند و تقریبا در اکثر درس ها، بازدید صنعتی هم وجود دارد. برای مثال در درس مکانیک سیالات ، کنترل ، طراحی و … به صورت مرتب از پالایشگاه خانگیران ، کارخانه های صنعتی ، نیروگاه های اطراف و … بازدید به عمل می آید.

یکی از کارهایی که در دانشگاه فردوسی در دستور کار قرار گرفته است طرح کواپ است که در این طرح دانشجویان به جای آنکه چهار ساله فارغ التحصیل شوند در پنج سال فارغ التحصیل می شوند ولی در این مدت یک سال در صنعت در قسمت های مختلف مشغول به کار می شوند و یک دوره کارآموزی حرفه ای برای دانشجویان به حساب می آید.

پیشنهاد شما به دانشجویان برای دستیابی به موفقیت چیست؟

برای دوستان کارشناسی مهمترین چیز درس است و اگر به جای درس وارد کارهای دیگری شود؛ این فرد بازنده میدان است چون این درس زیربنای موفقیت های آینده است. اما بعد از تضمین این موضوع که دانشجو درس خود را به خوبی می خواند، پیشنهاد من این است که در سال سوم با کمک یک استاد وارد یک پروژه شود تا نیازی از کشور را رفع کند و در نهایت توصیه من ورزش است.

شرایط کاری برای دانشجویان مهندسی شیمی با وجود شرایط موجود و تحریم ها چیست؟

متاسفانه شرایط خوبی وجود ندارد زیرا تکنولوژی مناسبی که بتوان از تمام ظرفیت های موجود نفت و گاز کشور استفاده کرد وجود ندارد و به همین خاطر همه دانشجویان نمی توانند جذب صنایع نفت و گاز شوند.

اما اگر به پیشنهادی که دادم دانشجویان عمل کنند و یک پروژه ای که نیاز جامعه است را به مرحله اجرایی برسانند می توانند با ثبت شرکت و ادامه فعالیت خود، هم برای خود و هم برای دیگران کارآفرینی کنند.

پیشنهاد شما برای نحوه خواندن دروس چیست؟

پیشنهاد من به دانشجویان کارشناسی ارشد این است که کتاب های دروس خود را به زبان اصلی مطالعه کنند که باعث افزایش مهارت زبان دانشجویان می شود که در دوره تحصیلات تکمیلی سبب می شود تا مقالات را به راحتی مطالعه کنند.

و جناب دکتر به عنوان سخن آخر اگر نکته ای باقی مانده است، بفرمایید:

سرمایه های ما نه منابع نفت و گاز بلکه دانشجویان ما هستند و باید قدر خودشون رو بدونند. و حتما به درس خود بپردازند و در مورد شغل و کاری که می خواهند انجام بدهند، فکر کنند هم چنین از ورزش کردن هم غافل نشوند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Amir Ali
Amir Ali
2018-11-11 12:54 ق.ظ

خیلی عالی بود👍👍👍