قیمت شاخص های نفتی در طی آذر ماه

قیمت شاخص های نفتی در طی آذر ماه

در طی یک ماه گذشته نرخ شاخص های مختلف نفتی به شدت تغییر داشته اند، که این به سبب عوامل مختلفی است که طی این یک ماه اتفاق افتاد.

به همین خاطر مروری بر نرخ های شاخص نفتی خواهیم داشت و علل این تحولات را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

در طی یک ماه گذشته یعنی آذر ماه

نفت اپک با قیمت 62.08 شروع شد و در پایان ماه با نرخ 53.92 بسته شد یعنی با کاهشی برابر با 8.16. این روند کاهشی با کاهش قیمت نفت در بازار جهانی شروع شد تا قیمت نفت اپک به قیمت 58.33 برسد اما از روز 12/09/97 قیمت نفت اپک صعودی شد تا به بالای 60 دلار بازگردد. اما در تاریخ 16/09/97 و در پی تصمیم اپک مبنی بر کاهش تولید نفت کشورهای عضو و غیر عضو اپک روند کاهشی قیمت این شاخص نفتی دوباره از سرگرفته شد تا در تاریخ 28/09/97 با یک کاهش شدید یک دلاری شیب کاهشی این شاخص شدیدتر شود تا در پایان ماه با قیمت 53.92 دلار بسته شود.

شاخص نفت برنت هم در طی این یک ماه با قیمت 63 دلار آغاز شد و با قیمت 54 دلار بسته شد یعنی یک کاهش 9 دلاری در طی این یک ماه داشت. این شاخص در طول این یک ماه در یک میانگین 60 دلاری قرار داشت تا در روز 26/09/97 با روند کاهشی خود رو به رو شد که باعث شد تا به قیمت 54 دلار سقوط کند. که احتمالا دلیل این شیب کاهشی به دلیل ازدیاد برداشت از چاه های آمریکا می باشد، که سبب پایین آمدن قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.

نفت سبک هم در این بازه زمانی با قیمت 54 دلار شروع و با قیمت 45 دلار به پایان رسید. یعنی این شاخص نفتی هم با کاهشی برابر با 9 دلاری مواجه شد. این شاخص نفتی هم روندی همچون نفت برنت داشت و در یک میانگین 52 دلاری قرار داشت تا در تاریخ 26/09/97 با شیب شدید کاهشی خود رو به رو شد که سبب شد تا قیمت این شاخص در طی دو روز بعد کاهش 8 دلاری داشته باشد.

در کل در طی این یک ماه گذشته شاخص های نفتی به دلیل تنش های سیاسی بین آمریکا و کشورهای دیگر نظیر چین، تولید اضافه نفت توسط آمریکا یک روند کاهشی داشته اند.

بر همین اساس پیشنهاد می دهم تا تحلیل، روزنامه کالف تایمز را نیز مطالعه کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments