سرنوشت نامعلوم فاز 11 پارس جنوبی

میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی جهان است که میان ایران و قطر مشترک است. بهره برداری از پنج فاز آن، یعنی فازهای 17، 18، 19، 20 و 21 سبب شد تا میزان برداشت از این میدان گازی با کشور قطر برابر شود.

این میدان گازی شامل چندین فاز متفاوت می باشد که برخی از آنها توسعه یافته و در دست بهره برداری می باشند و برخی در حال توسعه می باشند.

یکی از این فازهای توسعه نیافته، فاز 11 پارس جنوبی است که سرنوشت عجیبی داشته و دارد.

اما هدف از توسعه فاز 11 چیست؟

تولید دو میلیارد  گاز غنی جهت انتقال به پالایشگاههای 6 – 8 و ۱۲ به منظور جبران ظرفیت پالایشی فازهای مذکور مهم‌ترین هدف طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی محسوب می‌شود.

تاسیسات‌ دریایی این فاز شامل دو سکوی دریایی تولید گاز هر یک با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب در روز در فاصله ۱۰۵ کیلومتری از ساحل، احداث دو رشته خط لوله ۳۲ اینچی دریائی به منظور انتقال گاز به پالایشگاه‌های خشکی فاز های ۶ – ۸ و ۱۲ و ۲۲ حلقه چاه تولیدی روی سکوهای فوق است.

قرارداد با توتال و CNPC

در ابتدا شرکت ملی نفت با شرکت های توتال فرانسه و CNPC چین توانست قرار دادی را در سال 96 برای توسعه فاز 11 عقد کند که بر طبق این قرار داد نامه، توافق شده بود تا توتال رهبری این کنسرسیوم را بر عهده داشته باشد.

اما با بازگشت تحریم ها از سوی آمریکایی این شرکت فرانسوی با دیگر از ایران خارج شد، بر همین مبنا شرکت ملی نفت، رهبری توسعه فاز 11 پارس جنوبی را بر عهده ی شرکت CNPC چین قرار داد.

اما در نهایت این شرکت چینی به تاریخ 12 دسامبر (21 آذر) تصمیم به خروج گرفت و وضعیت همکاری این شرکت در این پروژه به حالت تعلیق درآمده است.

سه مدیر دولتی چین گفتند، شرکت ملی نفت چین (CNPC) برای به حداقل رساندن تنش ها در میان مذاکرات میان پکن – واشنگتن و در واکنش به فشارهای واشنگتن، سرمایه گذاری در فاز 11 پارس جنوبی را به حالت تعلیق در آورده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments