تلاش مصر برای تبدیل شدن به قطب انرژی در سال ۲۰۱۹

تلاش مصر برای تبدیل شدن به قطب انرژی در سال ۲۰۱۹

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، آینده نفت و گاز مصر بسیار روشن است. امتیازات فراوانی که طی کنفرانس 2019 مصر در 11 تا 13 فوریه در قاهره اعطا شد، نشان دهنده علاقه شرکت های بزرگ نفتی مثل شل، بریتیش پترولیوم و انی به این نقطه حساس انرژی جهان است . 
پس از سالها سقوط به خاطر مشکلات مربوط به پرداخت و امنیت، مصری‌ها دوباره باز می گردند. نگرانی های مداوم درباره امنیت در صحرای غربی مصر یا سینا دیگر نقطه شکست سرمایه گذاری ها نیست. در دومین روز از کنفرانس قاهره، اعطای 5 مجوز دریایی و ساحلی توسط تارک المولا، وزیر انرژی مصر، آینده ای روشن برای این کشور تولید کننده نفت و گاز  شمال آفریقا رقم می زند .  
نتایج شرکت گاز طبیعی مصر در 12 فوریه اعلام شد. شرکت هلندی شل سه امتیاز تمام بلوک های نفتی بخش هفتم غربی، بخش نه جنوب شرقی هورس و بخش 10 جنوب ابوسنان را به دست آورد. به شرکت نفتی انی که در حال حاضر به خاطر پروژه های دریایی «زهر» و «نور» خبرساز شده، بخش 11 شرق سیوا داده شد و بخش 2 به شرکت جنرال پترولیوم و بخش 4 به نپتن انرژی رسید. بخش پنجم هم متعلق به مرلون اینترنشنال است . 
با توجه به اکتشافات گازی مصر، شرکت نفت آمریکایی اکسون موبیل که سالها در مصر فعال نبوده، با برنده شدن امتیاز شمال منطقه امریل مراین ، به این کشور بازگشت . 
مناطق نورس سی دی گابر و نورس الفنر به شل و پاتروناس رسیدند و امتیاز شربین شمال غربی هم به بریتیش پترولیوم و انی رسید . 
نباید بازگشت شرکت های بزرگ چندملیتی نفت را دست کم گرفت .دوره بسیار سخت گذشته مخصوصاً در طی بهار عربی و بعد از آن در دوره ریاست جمهوری مورسی و کودتای نظامی، تاثیری بسیار منفی بر پروژه‌ها داشته است. اکثر شرکت‌های نفتی و کارگران مستقل که در آن زمان در مصر فعالیت می کردند، تحت تاثیر تهدیدهای امنیتی و تاخیر در پرداخت‌ها قرار داشتند که باعث کم شدن عملیات هایشان شد. به نظر می‌رسد موفقیت‌های انی و بهبود شرایط سیاسی و امنیتی گرایش ها را تغییر داده باشد. حضور شل و اکسون موبیل می‌تواند تعیین کننده باشد . 
رویاهای قاهره برای تبدیل شدن به یک قطب انرژی و عرضه به بازار های اروپا دوباره زنده شده است. مصر امیدوار است به زودی برای سایر کشورهای شرق مدیترانه هم مشخص شود که بهترین گزینه و دارای عوامل اقتصادی و استراتژیک است . 
در حال حاضر قراردادهایی بین قبرس و مصر برای ارسال گاز از قبرس به مصر امضا شده است. رژیم صهیونیستی هم به تازگی قرارداد صادرات گاز طبیعی با مصر امضا کرده است . 
علاوه بر علاقه شرکت‌های بزرگ نفتی، شرکت نفت و گاز عربی دانا هم اعلام کرد انتظار اکتشاف های جدید را دارد. پاتریک آلمانوارد ، مدیر عامل دانا اظهار داشت که این شرکت حفاری در 2019 را در منطقه ای آغاز کرده است که تبدیل به یک میدان گازی در مدیترانه خواهد شد. اطلاعات لرزه شناسی نشان داده این منطقه 20 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی دارد. اولین عملیات های حفاری در مساحتی انجام می شود که انتظار میرود 406 تریلیون فوت مکعب گاز داشته باشد . منطقه هدف بخشی از میدان نورس آئیش است که در شرق مدیترانه قرار دارد . 
سال 2019 سال دریای سرخ خواهد بود چون منابع مصری اعلام کرده اند  شرکت مصری العبادی پترولیوم اولین دور از اکتشاف های دریایی خود را آغاز می کند. انتظار می رود اکتشاف های دریای سرخ بسیار جالب باشد و جدیدترین پروژه ها در آن سوی دریا در عربستان این واقعیت را نشان داده اند.
در آینده نزدیک تلاش های مشترکی بین شرکت‌های عربستان و مصر برای حفاری در این منطقه انجام می شود .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments