بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی جهان 2018 – پارت اول

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا
معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی جهان در سال ۲۰۱۸:

امروز در کیمی قصد داریم به معرفی ۱۰ دانشگاه برتر مهندسی شیمی در جهان بپردازیم. آشنایی و شناخت برترین دانشگاه های مهندسی شیمی جهان می تواند برای هر دانشجوی رشته مهندسی شیمی جذابیت خاص خودش را داشته باشد؛ و صد البته اگر قصد اپلای در بهترین دانشگاه های جهان را داشته باشید آن گاه معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی جهان اهمیت بالایی خواهد داشت.

اگر در حال برنامه ریزی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری مهندسی در خارج از کشور هستید و دوست دارید در بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی جهان تحصیل کنید پیشنهاد می کنیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید تا ۱۰ دانشگاه برتر مهندسی شیمی در جهان آشنا شوید. این رده بندی هر ساله توسط مرکز معتبر رنکینگ جهانی دانشگاه ها (QS World University Rankings) انجام می شود و بصورت عمومی منتشر می شود.

 

۱- دانشگاه MIT

 موسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) که به اختصار به نام دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) شهرت دارد یک دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است در سال ۱۸۶۱ ویلیام بارتون راجرز ایجاد گردید. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا - MIT

یکی دیگر از نکات جالب توجه در دانشگاه MIT ترکیب بین المللی آن می‌باشد. ۴۰ درصد از کل دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و ۶۰ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و بالاتر از آن. این در حالی است که این ترکیب برای دانشجویان بین المللی ۱۸ به ۸۲ می‌باشد به این معنا که درصد بسیار بالایی از دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر مشغول به تحصیل می‌باشند. از کنار هم گذاشتن این آمار به این نتیجه جالب می‌رسیم که ۴۵ درصد از کل دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر از دانشجویان خارجی می‌باشد. شرایط در بخش اساتید و کادر آکادمیک از این هم بیشتر بین المللی است وقتی متوجه می‌شویم بیش از ۵۶ درصد از هیئت علمی دانشگاه MIT را اساتید خارجی تشکیل می‌دهند. این آمار نشانگر علاقه جذب این دانشگاه به جذب استعدادها از سراسر جهان می‌باشد و بی شک منابع بسیاری را نیز در قالب بورسیه‌های تحصیلی، فرصت‌های مطالعاتی و امکانات آزمایشگاهی در اختیار این نخبگان علمی قرار می‌دهد.

دانشگاه ام‌آی‌تی تقریبا همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی شیمی جهان انتخاب می‌شود. طبق رنکینگ QS در سال ۲۰۱۸، دانشگاه MIT بهترین دنیا در رشته مهندسی شیمی است.

وب سایت دانشگاه ام آی تی

۲- دانشگاه استنفورد (Stanford)

دانشگاه استنفورد (Stanford University) یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که در سال ۱۸۸۵ میلادی در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا در کشور ایالات متحده آمریکا ساخته شد. تعداد دانشجویان این دانشگاه در حدود ۱۵۰۰۰ دانشجو و اعضای هیئت علمی آن در حدود ۱۸۰۰ نفر می باشد.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا

دانشگاه استنفورد دانشجویان بین المللی بسیاری دارد اما منابع مالی محدودی برای کمک به این دانشجویان بین المللی در اختیار دارد. از اینرو متقاضیان باید در فرم ثبت نام خود این مورد را از دانشگاه درخواست کنند تا صلاحیت او برای دریافت کمک هزینه تحصیلی بر اساس وضعیت خانوادگی او مورد بررسی قرار گیرد. دانشجویان بین المللی که در زمان ثبت نام خود درخواست اخذ کمک هزینه را ارائه نکرده باشند در طول سال های تحصیلی خود نمی توانند این درخواست را داشته باشند.

خوابگاه های این دانشگاه طیف گسترده ای از انواع خوابگاه ها را شامل می شود که دانشجویان می توانند با توجه به وضعیت و شرایط خود یکی از این خوابگاه ها را انتخاب کنند.این خوابگاه ها شامل: خوابگاه دانشجویان کارشناسی، خوابگاه دانشجویان کارشناسی ارشد، خوابگاه دانشجویان متاهل بدون فرزند، خوابگاه دانشجویان با فرزند و خوابگاه مخصوص برای دانشجویان با ناتوانایی های جسمی. هر یک از این خوابگاه ها اتاق ها و سوئیت های متنوع با امکانات بسیاری دارد.

طبق رنکینگ QS در سال ۲۰۱۸، دانشگاه استفورد دومین دانشگاه برتر دنیا در رشته مهندسی شیمی است.

وب سایت دانشگاه استنفورد

۳- دانشگاه برکلی (Berkeley)

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی مشهور به دانشگاه برکلی (University of California, Berkeley) دانشگاهی دولتی در شرق خلیج سان‌فرانسیسکو و در شهر برکلی (در ایالت کالیفرنیا) قرار دارد. این دانشگاه که در سال ۱۸۶۸ تأسیس شده است، دانشگاهی در سیستم دانشگاه‌های کالیفرنیا می‌باشد. دانشگاه برکلی دارای ۱۴ دانشکده و کالج اصلی و حدود ۱۳۰ دپارتمان می باشد. تعداد دانشجویان این دانشگاه در حدود ۴۰۰۰۰ دانشجو و اعضای هیئت علمی آن در حدود ۱۵۰۰ نفر می باشد.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا

دانشگاه برکلی از حدود ۱۲۳۲ هکتار زمین تشکیل شده، که ۱۷۸ هکتار از این منطقه را پردیس مرکزی این دانشگاه تشکیل می دهد. از ۱۰۰۰ هکتار باقی مانده، حدود ۲۰۰ هکتار آن توسط آزمایشگاه ملی لارنس برکلی اشغال شده است. امکانات دیگر این دانشگاه شامل سالن علوم لارنس و چند بخش پژوهشی، به ویژه آزمایشگاه علوم فضایی، موسسه پژوهشی علوم ریاضی، ۸۰۰ هکتار منطقه حفاظت شده زیست محیطی، باغ گیاه شناسی دانشگاه کالیفرنیا، و یک مرکز تفریحی در استرابری کانیون، می شود. بخش هایی از منطقه شرقی عمدتا توسعه نیافته این دانشگاه در واقع در داخل شهر اوکلند، در گوشه شمال شرقی اوکلند، واقع شده اند.

طبق رنکینگ QS در سال ۲۰۱۸، دانشگاه برکلی سومین دانشگاه برتر دنیا در رشته مهندسی شیمی است.

وب سایت دانشگاه برکلی

۴- دانشگاه کمبریج (Cambridge)

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) در شهر کمبریج (بریتانیا) در کناره رودخانهٔ کَم، واقع شده ‌است. این دانشگاه در سال ۱۲۰۹ تأسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان به‌شمار می‌آید. از آنجا که دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی قدیمی دارد، از این رو به این دو دانشگاه، «دانشگاه‌های باستان» می‌گویند و نام آنها را آکسبریج نهاده‌اند. این دانشگاه بزرگ یک مرکز علمی بسیار پیشرو در علم و فناوری است و دستاورد‌های دانشجویان دانشگاه کمبریج نشان دهنده پیشرفت های برجسته این دانشگاه در حوزه علم و دانش است.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا

این دانشگاه در کارنامه پربار خود نام بسیاری از فارغ التحصیلان برجسته، از جمله آیزاک نیوتن (که بیشتر عمر خود را در آزمایشگاه‌های این دانشگاه گذراند). فرانسیس بیکن، چارلز داروین، استیون ویلیام هاوکینگ و سران دولت‌های خارج از بریتانیا را به یدک می‌کشد. تاکنون نود و دو جایزه نوبل و ده مدال در رشته های مختلف به دانشجویان، استادان، کارکنان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه کمبریج اهدا شده است.

دانشگاه کمبریج ثروتمندترین دانشگاه در اروپا است. درآمد این دانشگاه توسط دولت انگلیس برای امور آموزشی و تحقیقات علمی به دانشگاه داده می‌شود. در سال ۲۰۰۷ حدود یک سوم درآمد این دانشگاه را دولت انگلستان صرفا برای تحقیق و پژوهش پرداخته کرده بود. انتشارات دانشگاه کمبریج نیز محل خوبی برای کسب درآمدهای بالای این دانشگاه است.

دانشگاه کمبریج از دانشکده، دپارتمان و موسسات گوناگونی تشکیل شده است؛ از جمله ۳۱ کالج و بیش از ۱۵۰ موسسه آموزشی و تحقیقاتی که در ۶ دپارتمان آموزشی این دانشگاه سازمان‌دهی می‌شوند. این دانشگاه دارای بیش از ۱۸۰۰۰ دانشجو از گوشه و کنار جهان، ۳۱ کالج و ۱۵۰ دپارتمان است.

وب سایت دانشگاه کمبریج

۵- دانشگاه کیوتو (Kyoto)

دانشگاه کیوتو (University of Kyoto) یکی از دانشگاه‌های اصلی و دولتی کشور ژاپن است. این دانشگاه در حال حاضر ۲۲۰۰۰ دانشجو دارد و در شهر کیوتو قرار گرفته است. بودجه سالیانه دانشگاه کیوتو، ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا

دانشگاه کیوتو از سه محوطه دانشگاهی تشکیل شده که بزرگ‌ترین آن‌ها یوشیدا است و به خاطر داشتن ساختمان‌هایی با سبک‌های مختلف معماری معروف است، از جمله ساختمان‌هایی که از زمان تاسیس دانشگاه در سال ۱۸۹۷ بنا شده‌اند، مانند برج ساعت نمادین. محوطه یوجی (Uji) دانشگاه ، که قبلا متعلق به ارتش ژاپن بوده، مرکز چندین موسسه تحقیقاتی است و در محیطی آرام در حومه کیوتو قرار دارد. محوطه سوم آندانشگاه کتسورا، از چهار بخش ساخته شده است و به عنوان «مرکز علم فناوری» برای طرح ایده‌های جدید در فناوری و علم شناخته می‌شود. شهر کیوتو، در مقایسه با پایتخت ژاپن یعنی توکیو کوچک است و حدود ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

وب سایت دانشگاه کیوتو

 

منبع وب سایت کمیاتو

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments