بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی جهان در سال ۲۰۱۸ – پارت دوم

معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی جهان در سال ۲۰۱۸

پارت دوم

در ادامه پست قبل، به ادامه معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی می پردازیم.

پس با ما همراه باشید.

 

۶- دانشگاه آکسفورد (Oxford)

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به‌شمار می‌رود. با این که تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه معلوم نیست اما قدیمی‌ترین اسناد باقی‌مانده از گذشته نشان می‌دهد که از سال ۱۰۹۶ فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته‌ است که به همین دلیل، آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی در جهان (بعد از دانشگاه بولونیا) شناخته می‌شود.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا

رشد آکسفورد زمانی شروع شد که هنری دوم تحصیل دانشجویان انگلیسی را در دانشگاه پاریس ممنوع کرد. همچنین بعد از اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین آکسفورد در سال ۱۲۰۹ پدیدار شد، عده‌ای از کادر آکادمیک این دانشگاه به شهر کمبریج رفته و دانشگاهی را که امروزه به نام دانشگاه کمبریج می‌شناسیم را تأسیس کردند.

دانشگاه آکسفورد از موسسات و دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلفی تشکیل شده است. همانطور که اشاره شد، بخاطر قدمت قدیمی این دانشگاه و دانشگاه کمبریج، نام این دو را آکسبریج نهادند.

در دانشگاه آکسفورد دانشجویان دوره کارشناسی بایستی در خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشند اما نیازی به جستجوی خوابگاه پیش از رسیدن به انگلستان نیست. تمام دانشکده ها اتاق هایی را به دانشجویان سال اول خود برای اقامت در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند و تمام امکانات رفاهی را نیز برای آن ها مهیا می سازند. در ایام تعطیل سال نیز مانند تعطیلات تابستان و یا تعطیلات سال جدید دانشگاه میتواند امکانات اقامتی را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

وب سایت دانشگاه آکسفورد

 

۷- دانشگاه کالیفرنیا (CalTech)

مؤسسه فناوری کالیفرنیا (California Institute of Technology) مشهور به CalTech دانشگاهی است خصوصی، تحقیقاتی و معتبر که در پاسادنا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد. این مؤسسه ۲۱۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۹۰۰ نفر در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند. آزمایشگاه پیشرانهٔ جت که متعلق به ناسا می‌باشد تحت ادارهٔ این دانشگاه می‌باشد.

در حقیقت «کل تک» یکی از اعضای گروه کوچک موسسات فناوری آمریکا است که فعالیت هایشان در درجه اول به علوم کاربردی اختصاص دارد. در حال حاضر اعضای هیات علمی «کل تک» ۹۵۳ نفر هستند که ۳۵۰ نفر آنان از کشورهای مختلف جهان در این دانشگاه حاضر شده اند. حدود ۳۰۰ نفر از اعضا در دانشگاه وظیفه تدریس را برعهده دارند و باقیمانده اعضای هیات علمی مشغول تحقیق هستند. با وجود اندازه کوچک موسسه تکنولوژی، ۳۱ نفر از فارغ التحصیلان و اعضای هیات علمی این دانشگاه، موفق به کسب جایزه نوبل، و ۶۶ نفر از آنها موفق به کسب مدال ملی علوم و فناوری شدند. ۱۰۹ نفر از اعضای هیات علمی برای آکادمی های ملی، انتخاب شده اند. علاوه بر این، تعدادی از اعضای هیات علمی این دانشگاه باموسسه پزشکی هوارد هیوز و همچنین ناسا در ارتباط هستند.

پردیس اصلی ۱۲۴ هکتاری این موسسه، در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر لس آنجلس، واقع شده است. پردیس اصلی ۱۲۴ هکتاری موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا، کالیفرنیا، در شمال شرقی مرکز شهر لس آنجلس واقع شده است. فاصله کمی بین این موسسه و  دو مکان شهر قدیمی پاسادنا و تماشاخانه پاسادنا وجود دارد. بنابراین دانشجویان این موسسه، رفت و آمد زیادی به این دو مکان دارند.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا - CalTech

این دانشگاه کوچک با ظرفیتی حدود ۲ هزار دانشجو، از لحاظ تحقیقاتی بسیار قدرتمند است. رشته های کارشناسی این دانشگاه عبارتند از هوافضا، علوم زیستی و مهندسی، بازرگانی، اقتصاد و مدیریت، زبان انگلیسی، مکانیک ساختاری. این دانشگاه در بخش کارشناسی ارشد نیز  گزینه های مختلفی دارد مانند مهندسی زیستی، عصب شناسی زیستی، محاسبات و ریاضی کاربردی، مهندسی فضایی، علوم عصبی رفتاری و اجتماعی و علوم اجتماعی.

همچنین تعداد کل دانشجویان این دانشگاه نیز ۲ هزار و ۲۵۵ نفر است که ۴۴ درصد در مرحله کارشناسی و ۵۶ درصد در مرحله کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. از این تعداد ۶۴۷ نفر دانشجو از کشورهای مختلف جهان هستند که ۱۳ درصد آنان در مرحله کارشناسی و ۸۷ درصد در مرحله کارشناسی تحصیل می کنند.

کل تک یک دانشگاه تحقیقاتی با دوره ۴ ساله و برنامه محدودی برای دوره فارغ التحصیلی است. ترم پاییز این دانشگاه در اواخر سپتامبر شروع و قبل از کریسمس تمام می شود. ترم دوم نیز پس از سال جدید مسیحی شروع و در میانه ماه مارس تمام می شود. ترم سوم از اواخر ماه مارس یا آوریل شروع و در اوائل ژوئن تمام می شود.

برنامه ۴ ساله تمام وقت دوره کارشناسی به حوزه های هنر، علوم مربوط است. در «کل تک» ۲۴ رشته تحصیلی در سطح کارشناسی ارائه می شود. همچنین  برنامه های بین رشته ای در مباحث  فیزیک کاربردی، بیوشیمی، مهندسی زیستی، حسابرسی، سیستم عصبی، سیستم های کنترل و دینامیکی، علوم زیستی و مهندسی، زمین شناسی و ستاره شناسی، جئوشیمی و سیاره شناسی نیز ارائه می شود. محبوبترین رشته های این دانشگاه مهندسی شیمی، علوم رایانه، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک و فیزیک است.

همچنین «کل تک» دانشجویان خود را موظف می کند قبل از شروع تحصیل در این دانشگاه برنامه درسی اصلی شامل سه ترم ریاضی، سه ترم فیزیک و دو ترم شیمی، یک ترم زیست شناسی، دو ترم آزمایشگاه، یک ترم علوم ارتباطات، سه ترم تربیت بدنی و ۱۲ ترم علوم انسانی و اجتماعی را بگذرانند. این برنامه برای تمام دانشجویان الزامی است.

یک کلاس معمول شامل ۹ واحد آکادمیک است و با توجه به ملزومات وسیع برنامه درسی اصلی و همچنین ملزومات رشته تحصیلی انتخابی فرد، دانشجو باید در هر ترم ۴۰.۵ واحد (بیش از چهار کلاس) پاس کند تا طی ۴ سال فارغ التحصیل شود. حداقل تعداد واحد انتخابی دانشجو در یک ترم ۳۶ واحد و حداکثر آن ۴۸ واحد است. همچنین ثبت بیش از ۵۴ واحد در یک ترم درسی نیازمند تاییدیه مسئولان دانشگاه است.

این درحالی است که ۲۰ درصد دانشجویان در دو رشته تحصیل می کنند. انتخاب دو رشته تحصیلی در این دانشگاه میسر است زیرا علوم انسانی و اجتماعی طوری طراحی شده اند تا فرد بتواند همزمان با تحصیل در رشته علوم، در آن رشته هم حضور یابد. هر چند انتخاب دو رشته در یک دپارتمان نیز چندان مورد قبول نیست اما امکان دارد.

دانش آموزان منتخب در نخستین ترم تحصیلی خود در «کل تک» براساس نتیجه امتحانات ریاضی، فیزیک، شیمی و انشا در کلاس ها ثبت نام می شوند و تمام کلاس های خود را با سیستم «رد/قبول» می گذرانند. در این دانشگاه رقابت کمی وجود دارد و همکاری در انجام تکالیف تشویق می شود.

وب سایت دانشگاه کالیفرنیا

 

۸- دانشگاه کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)

کالج سلطنتی لندن یا امپریال کالج لندن (Imperial College London) یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی بریتانیا و جهان در زمینه‌های مهندسی، علوم پزشکی و اقتصاد است. این دانشگاه واقع در کنزینگتون جنوبی در مرکز لندن واقع است، که ورودی اصلی دانشگاه در خیابان نمایشگاه اکسیبیشن رود قرار دارد.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا - CalTech

امپریال کالج لندن، یک نهاد مبتنی بر علم مستقر در مرکز پایتخت است که به عنوان یکی از موسسات پیشرو در انگلستان محسوب می شود. این کالج دارای حدود ۱۵،۰۰۰ دانشجو و ۸۰۰۰ کارمند است. این نهاد ریشه در چشم انداز پرنس آلبرت به کنزینگتون جنوبی لندن دارد که می خواست این شهر را به یک مرکز آموزش و پرورش در کنار موزه ی تاریخ طبیعی، موزه ویکتوریا و آلبرت هال و موزه علوم تبدیل کند. منشور امپریال  در سال ۱۹۰۷ اعطا شد، که کالج سلطنتی علوم، دانشکده سلطنتی معادن و نیز کالج شهر و اصناف را در هم ادغام کرد.

این دانشگاه واقع در کنزینگتون جنوبی در مرکز لندن است، که ورودی اصلی دانشگاه در خیابان نمایشگاه یا “اکسیبیشن رود” قرار دارد. این دانشگاه نزدیک به فضاهای سبز زیادی در هاید پارک  است و نیز نزدیک یادبود سلطنتی آلبرت هال، مرکز خرید فوق لوکس هارودز ، و تعدادی از بزرگترین موزه های شهر.

این دانشگاه در حال حاضر ۱۵۰۰۰ دانشجو دارد، که از این تعداد ۵۲% آن ها دانشجویان بین المللی هستند. و نسبت دانشجویان پسر به دختر ۶۳ به ۳۷ است. در ضمن در این دانشگاه برای هر ۱۱ دانشجو در این دانشگاه ۳ کارمند وجود دارد.

کالج سلطنتی لندن ( امپریال کالج ) از لحاظ ایجاد امکانات پژوهشی و آموزشی در تمام گرایشات مهندسی سرآمد تمام دانشگاه‌های بریتانیا است. بودجه‌ی چهل میلیون پوندی اهدایی مایکل اورن (Michael Uren) صنعتگر و دانش‌آموخته‌ی امپریال کالج، کمک شایانی به توسعه‌ی سایت ۱۰ هکتاری (نزدیک به مرکز تلویزیون بی‌بی‌سی) در غرب لندن خواهد کرد. این هدیه‌ی ارزشمند همچنین صرف ایجاد مرکز مهندسی زیست‌پزشکی یا همانBiomedical Engineering  در مرکز پردیس (White City) نیز خواهد شد. فضاهای ورزش در محوطه‌ی باز، دور از دسترس‌اند، اما یک مرکز ورزشی مجهز و نوین در پردیس کنسینگتون افتتاح شده‌است که با دریافت یک شهریه‌ی ورودی امکانات مناسبی را جهت شنا و بدن‌سازی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

وب سایت دانشگاه کالج سلطنتی لندن

 

۹- دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)

دانشگاه ملی سنگاپور (National University of Singapore) یا به اختصار (NUS) قدیمی‌ترین دانشگاه سنگاپور است و همچنین از نظر تعداد دانشجو بزرگترین دانشگاه این کشور است.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا

دانشگاه ملی سنگاپور از جمله مراکزی است که در طول قرن بیستم، ‌با فراز و نشیب های فراوانی همراه شد و اکنون به نام دانشگاه NUS، شهره و آوازه جهانی دارد و یکی از ۱۰ افتخار علمی قاره آسیا در جهان به شمار می رود. برای علاقمندانی که دوست دارند تحصیل با کیفیت را در یکی از برترین مراکز اقتصادی و صنعتی جهان تجربه کنند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را نیز از دانشگاه محل تحصیل در قالب بورس تحصیلی دریافت کنند، سنگاپور یکی از بهترین گزینه ها است.

سنگاپور و دانشگاه های ممتاز این کشور، یکی از برترین مقصد هایی است که باید به آن توجه داشت. مقصدی که مشتاقان زیادی از سراسر جهان را هر ساله به سمت خود می کشاند و فرصت های تحصیلی و بورس و تحقیق گسترده ای را در زمینه های مختلف علم و فرهنگ و فناوری در اختیارشان قرار می دهد.

این دانشگاه به نسبت دانشگاه های شمال اروپا و حتی آمریکا، هزینه تحصیل پایین تری را طلب می کند و اگر چه هزینه های زندگی در سنگاپور گران است، اما وضعیت آب و هوایی و فرصت های اشتغال و استخدامی گسترده تری نسبت به اقتصاد بیمار این سال های اروپا دارد.

بودجه های تحقیقاتی این دانشگاه رقم های سرسام آوریست که شاید باور نکردنی باشد. اما شرکت های  SPIN-OFF  و هم چنین استارت آپ های دانشگاهی که محصول لابراتورهای تحقیقاتی دانشکده های مختلف این دانشگاه در سنگاپور و سراسر جهان است، صد ها برابر سرمایه گذاری های انجام شده،‌ بازدهی علمی را ایجاد کرده اند. دانشگاه کارآفرین (Entrepreneurial university) سنگاپور، صدها شرکت و موسسه تحقیقاتی و تجاری را راهبری می کند و به همین خاطر، مخاطبان زیادی دارد و اگر موفق به تحصیل در این دانشگاه بشوید، چه بسا با نامزدهای جوایز معتبر جهانی از جمله نوبل، همکار خواهید شد. چیز یکه در ان یو اس، غیر قابل دسترس نیست.

کسانی که با اسکوپوس و الزویو و منابع علمی جهان در تعامل هستند، نام محققان این دانشگاه را بر روی مقالات مختلف مشاهده کرده اند که نشان می دهد این دانشگاه به خودی خود، نقش موثری در تولید علم آسیا و جهان دارد.

بررسی ها نشان می دهد که شمار شرکت های دانشگاهی علم محور (Spin-off companies) و تعداد زیاد طرح های تجاری سازی شده این دانشگاه، نشان دهنده حضور گسترده این دانشگاه در عرصه های کسب و کار دانش بنیان است.

دانشکده مهندسی این دانشگاه در سال ۱۹۶۸ میلادی تاسیس شد و بزرگ ترین دانشگده دانشگاه به شمار می رود. این دانشکده از دپارتمان های گوناگون تشکیل شده که از آن جمله می توان به دپارتمان بیو فناوری، مهندسی شیمی و بیو مولکولی، مهندسی محیط زیست و عمران، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی سیستم ها و صنایع، مهندسی مواد و مهندسی مکانیک و مدیریت فناوری و مهندسی اشاره کرد.

سایت دانشگاه به زبان انگلیسی بوده و همه اطلاعات مورد نیاز دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در رشته های مختلف این دانشگاه در مقاطع گوناگونی با چیدمان اطلاعاتی خوبی در دسترس است. بنابراین برای تحصیل در این دانشگاه حتی المقدور، نیازی به استفاده از موسسات مجاز اعزام دانشجو نیست و شما قادر هستید بر اساس مطالبی که در این گفتار ارائه می شود، رشته و مقطع مورد نیاز و شرایط پذیرش را بررسی و اپلای کنید.

وب سایت دانشگاه ملی سنگاپور

 

۱۰- دانشگاه توکیو (Tokyo)

دانشگاه توکیو (University of Tokyo) یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مراکز آموزش عالی کشور ژاپن است که در سطح جهانی مقام والایی در کلیه زمینه‌های آموزشی و فرهنگی دارد. دانشگاه توکیو در سال ۱۸۷۷ به عنوان اولین دانشگاه ملی ژاپن تاسیس شد و بعنوان یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو در ژاپن شناخته شده است utokyo در دوره های اصلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، در تمامی رشته ها طیف کاملی از فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی در این دانشگاه دانشجویان انجام می دهند این دانشگاه از لحاظ علمی بسیار غنی و از لحاظ ارائه رشته بسیار متنوع است که تضمین کننده ایی برای رشد فکری و کسب و دانش و مهارت های حرفه ای است قانون پذیرش این دانشگاه بر اساس آزمون ورودی است و محدوده ی قبولی ۱ به ۱۰ است.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی دنیا

دانشکده مهندسی دانشگاه توکیو یکی از محبوب ترین دانشکده های ژاپن برای دانشجویان به حساب می آید و شاخص ترین ویژگی های این دانشکده می توان به تنوع رشته های فنی و مهندسی این دانشکده اشاره کرد. رشته های مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مواد و دیگر رشته های مهندسی در تمامی سطوح دانشگاهی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می شود. در ضمن یادآور می شویم این مطلب متعلق به وب سایت کمیاتو می باشد. نحوه ی پذیرش دانشگاه توکیو با آزمون ورودی است و تمامی مدارک سطوح قبلی فرد متقاضی باید ارائه شود و هزینه تحصیل در این دانشگاه تقریبا بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال می باشد. ضمنا دانشگاه توکیو یک بورس تحصیلی ویژه برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که در واقع پاداشی است برای دانشجویان تحصیلات عالی که توانایی و استعداد خود را به خوبی نشان داده باشند؛ این بورس به صورت ماهانه مبلغی حدود ۲۰۰۰۰۰ ¥ (۱۸۰۰ دلار) است. به علاوه، این دانشجویان واجد شرایط بورس تحصیلی دولتی ژاپن هستند، که طبق سطح تحصیل آن‌ها، ماهانه مبلغی حدود ۱۴۵۰۰۰ ¥ (۱۳۰۰ دلار) دریافت می‌کنند.

وب سایت دانشگاه توکیو

 

منبع وب سایت کمیاتو

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments